X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

ذهن آگاهی چیست

  • نویسنده : کیوان
  • تاریخ نوشته : 1401/07/26
  • تعداد نظر : 0 نظر

در یک غروب سرد زمستانی ، دو مرد در دفتری نزدیک میدان هاروارد نشسته بودند و مراقبه ذهن آگاهی را تمرین می کردند. آنها در حالت نشسته ، چشمان بسته و در حالی که کف دست‌ ها روی پاهایشان قرار گرفته بود ، پاها را صاف روی زمین قرار داده بودند.  در همین بین ، مربی دوره آنها را راهنمایی می‌ کرد تا با توجه به احساسات بدنی ، افکار ، عواطف و به‌ ویژه نفس‌ هایشان ، روی زمان حال تمرکز کنند. ذهن ما همیشه سرگردان است و یا در حال مرور گذشته یا برنامه ریزی برای آینده می باشد. با انجام تکنیک های موثر مدیتیشن و روشهای چاکرا درمانی ، می توان تا حدی به ذهن آگاهی مطلوبی دست یافت. ذهن آگاهی چیست ؟ ذهن‌ آگاهی ، به شما مهارت توجه به زمان حال را می‌ آموزد و متوجه می‌ شوید که چه زمانی ذهنتان سرگردان است. در صورتی که بر روی ذهن خود تمرکز کرده و از روش های مثبت اندیشی استفاده کنید ؛ مطمئناً نتایج بی نظیری را کسب خواهید کرد.

 

بهترین راه مبارزه با بیماری های قلبی بدون مصرف دارو

به زمان های نفس کشیدن و دم خود بیندیشید ؛ جایی که می توانیم استراحت کنیم و ذهن خود را آرام کنیم. مطالعات نشان می دهد که از هر ده ایرانی ، هشت نفر در زندگی روزمره خود استرس را تجربه کرده و به سختی می توانند بدن و ذهن خود را آرام کنند. همین عامل ، موجب شده تا بسیاری از ایرانیان ، در معرض خطر بالای بیماری قلبی ، سکته مغزی و سایر بیماری ها قرار گیرند. از میان پیشنهادات بی شماری که با هدف مبارزه با استرس ، از ورزش گرفته تا یوگا و مدیتیشن پیشنهاد می شود ؛ مدیتیشن ذهن آگاهی ، به داغ ترین مطلب آموزشی در جهان سلامتی تبدیل شده است. با انجام فعالیت های ذهن آگاهی و داشتن کنترل نسبی بر‌ روی مغز ، می توان چاکراهای انرژی بدن دسترسی پیدا کرده و جریان انرژی را در آنها تنظیم کرد. تمامی این کار ها و فعالیت ها را تنها با هدف داشتن وضعیت جسمانی مناسب ، روح و روان سالم و یک زندگی ایده آل و بر پایه مثبت اندیشی انجام می دهیم.

 

کلاس های تقویت ذهن آگاهی

این روزها ، دوره‌ های تمرکز حواس و ذهن آگاهی را می‌ توان در مکان‌هایی از مدارس گرفته تا زندان‌ ها و تیم‌ های ورزشی پیدا کرد. حتی ارتش ایالات متحده ، اخیراً آن را برای “بهبود انعطاف پذیری نظامی” به کار گرفته است. هاروارد چندین کلاس ذهن آگاهی و مدیتیشن را ارائه می دهد ؛ از جمله یک استراحت بهاری که در ماه مارس برای دانشجویان از طریق مرکز سلامت و ارتقای سلامت برگزار می شود. در ایران نیز می‌ توانید برای شرکت در دوره های ذهن آگاهی و تمرکز حواس ، به اساتید موجود در تهران و دیگر شهر های بزرگ مراجعه کنید. راهبان بودایی ، بیش از 2600 سال است که از تمرینات ذهن آگاهی به عنوان اشکال مراقبه استفاده می کنند و آنها را یکی از مسیرهای روشنگری می دانند. این همان چیزی است که برای داشتن یک ذهن سالم و پویا به آن نیاز داریم. در جوامع امروزی و زندگی های پرمشغله ، نیاز داریم تا ذهن خود از تمام آلودگی ها و ناپاکی ها دور کنیم.

 

 

کاربرد تکنیک های ذهن آگاهی

محبوبیت ذهن آگاهی با تعداد فزاینده ای از تحقیقات تقویت شده است که نشان می دهد استرس و اضطراب را کاهش می دهد ، توجه و حافظه را بهبود می بخشد و خود تنظیمی و مثبت اندیشی را تقویت می کند. چند سال پیش ، مطالعه ای توسط سارا لازار (عصب شناس و استادیار روانشناسی در دانشکده پزشکی هاروارد) ، اولین موردی بود که ثابت کرد مدیتیشن ذهن آگاهی ، می تواند ماده خاکستری مغز را تغییر دهد. نواحی مغز با حافظه ، حس خود و تنظیم احساسات مرتبط است. تحقیقات جدید ، در حال بررسی این موضوع است که چگونه ذهن آگاهی می تواند به افسردگی کمک کند. در اوایل سال ۱۹۷۵ ، از مزایای این روش بر بدن انسان ، کاهش فشار خون ، ضربان قلب و فعالیت مغز رونمایی شد. با انجام روش های مربوط به خودآگاهی و ذهن آگاهی ، می توان به چشمه سرشاری از معرفت و علم دست پیدا کرد. با توانایی ایجاد تغییر مثبت در چاکراها و باز نگه داشتن آن ، می توان نتایج بی نظیری را کسب کرد.

 

مفهوم اصلی ذهن آگاهی از دیدگاه وستبروک

با وجود افزایش پذیرش ذهن آگاهی در جوامع مختلف ، بسیاری از مردم هنوز فکر می کنند که این تمرین شامل تخلیه ذهن ، چرت کوتاه یا رفتن به حالت خلسه است. افراد مبتدی اغلب به خواب می روند ، احساس ناراحتی می کنند ، با افکار یا احساسات دشوار دست و پنجه نرم می کنند و حوصله شان سر می رود. متخصصان توصیه می کنند که این فرآیند را در یک گروه با یک مربی تمرین کنید. وستبروک (متخصص علم ذهن آگاهی) ، اذعان می کند که تمرکز حواس به این نیست که افکار یا احساسات را متوقف کنید ؛ بلکه درک احساسات و عواطف و فکر کردن به مسائل بدون هیچ قضاوتی می باشد. تکنیک های ذهن آگاهی ، باعث ایجاد انعطاف پذیری و آگاهی می شود تا به مردم کمک کند یاد بگیرند که چگونه فراز و نشیب های زندگی را گذرانده و زندگی شادتر و سالم تری داشته باشند. با تمرین روش های مثبت اندیشی و چاکرا درمانی ، می توان به طیف وسیعی از توانایی ها دست یافت. علاوه بر‌تمانی این مزایا ، از شرایط فیزیکی و روانی سالمی نیز در آینده برخوردار خواهید بود.

 

مطالب کاربردی :

مدیتیشن چیست؟

مثبت اندیشی 

چاکرا چیست و کجای بدن قرار دارد؟

چارت ازدواج

چارت احساسی

چارت ترانزیت

مدیتیشن ماه کامل

چارت تولد

هوروسکوپ

چاکرا

آسترولوژی چیست

نظرات کاربران

0نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.