X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

مدیتیشن

 • نویسنده : کیوان هجرتی
 • تاریخ نوشته : 1401/06/16
 • تعداد نظر : 10 نظر
مدیتیشن

مدیتیشن چیست

مدیتیشن فرآیندی است که ذهن شما را برای تمرکز و تغییر جهت دادن افکارتان آموزش می دهد. محبوبیت مدیتیشن در حال افزایش است زیرا افراد بیشتری به فواید سلامتی فراوان آن پی می برند. برای اینکه پی ببریم که مدیتیشن چیست و فواید آن را بدانیم ، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. می توانید از این روش ، برای افزایش آگاهی خود و اطرافیانتان استفاده کنید. بسیاری از مردم ، آن را راهی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز فکر می کنند. مردم همچنین از این تمرین ، برای ایجاد عادات و احساسات مفید دیگر مانند خلق و خوی مثبت ، انضباط شخصی ، الگو های خواب سالم و حتی افزایش تحمل درد استفاده می کنند. در این مقاله ، تعدادی از مزیت های مدیتیشن برای سلامتی را بررسی می کنیم. فشار خون نه تنها در طول مدیتیشن ، بلکه به مرور زمان در افرادی که به طور منظم مدیتیشن می کنند نیز کاهش می یابد. این روش ، می تواند فشار بر قلب و شریان ها را کاهش دهد و به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند.

 

مطلب پیشنهادی : مثبت اندیشی و تکنیک‌های آن

Meditation

 مدیتیشن و کاهش اضطراب

کاهش استرس ، یکی از رایج ترین دلایلی است که افراد مدیتیشن را امتحان می کنند. یک بررسی جامع ، نشان داد که نقش مدیتیشن در کاهش اضطراب ، به طور کامل اثبات شده است. به طور معمول ، استرس روحی و جسمی باعث افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول می شود. این باعث ایجاد بسیاری از اثرات مضر استرس ، مانند انتشار مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین ها می شود. این اثرات می تواند خواب را مختل کند ، افسردگی و اضطراب را تقویت کند ، فشار خون را افزایش دهد و به خستگی و تفکر مبهم کمک کند. در یک مطالعه 8 هفته ای ، یک سبک مدیتیشن به نام “مدیتیشن ذهن آگاهی” ، پاسخ التهابی ناشی از استرس را کاهش داد. علاوه بر این ، تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن ممکن است علائم شرایط مرتبط با استرس ، از جمله ؛ سندرم روده تحریک پذیر ، اختلال استرس پس از سانحه و فیبرومیالژیا را نیز بهبود بخشد. بسیاری از سبک های مدیتیشن می توانند به کاهش استرس کمک کنند. مدیتیشن همچنین می تواند علائم را در افراد مبتلا به شرایط پزشکی ناشی از استرس کاهش دهد. پیشنهاد می کنیم که با قرار دادن مدیتیشن در برنامه های روزانه خود ، تحولی بی نظیر را در زندگی به وجود آورید.

 

مطلب پیشنهادی : آسترولوژی چیست؟

 

برطرف کردن علائم افسردگی و استرس با کمک مدیتیشن

آیا برطرف کردن علائم افسردگی و استرس با کمک مدیتیشن امکان پذیر است ؟ مروری بر ۱۸ مطالعه نشان داد که افرادی که درمان‌ های مدیتیشن دریافت می‌ کنند ، علائم افسردگی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌ دهند. افرادی که تمرین مدیتیشن را انجام می دهند ، در مقایسه با افراد دیگر ، افکار منفی کمتری را در پاسخ به مشاهده تصاویر منفی تجربه کردند. علاوه بر این ، مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین ها که در پاسخ به استرس آزاد می شوند ، می توانند بر خلق و خوی تاثیر بگذارند و منجر به افسردگی شوند. بررسی چندین مطالعه نشان می‌ دهد که مدیتیشن ، همچنین ممکن است با کاهش سطوح این مواد شیمیایی التهابی ، افسردگی را کاهش دهد. برخی از اشکال مدیتیشن می تواند افسردگی را بهبود بخشد و افکار منفی را کاهش دهد. همچنین ممکن است سطح سیتوکین های التهابی را کاهش دهد که می تواند به افسردگی کمک کند. مدیتیشن معمولی می تواند به کاهش اضطراب و بهبود واکنش پذیری استرس و مهارت های مقابله ای کمک کند. برخی از اشکال مدیتیشن می تواند منجر به بهبود تصویر خود و نگاه مثبت تر به زندگی شود. به عنوان مثال ، یک بررسی از درمان‌هایی که به بیش از 3500 بزرگسال داده شد ، نشان داد که مدیتیشن ، علائم افسردگی را بهبود می‌ بخشد.

 

مطلب پیشنهادی : چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد به همراه درمان از طریق چاکرا

 

 مدیتیشن و افزایش قدرت ذهن

مدیتیشن ، به افزایش قدرت و استقامت توجه شما کمک می کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که افرادی که به نوار مدیتیشن گوش می‌ دهند ، در مقایسه با افراد دیگر ، توجه و دقت بیشتری را در حین انجام یک کار تجربه کردند. افرادی که به طور منظم مدیتیشن را تمرین می‌ کنند ، در کار های بصری بهتر عمل می‌ کنند و دامنه توجه بیشتری را نسبت به افرادی که هیچ تجربه مدیتیشن ندارند ، تجربه می کنند.علاوه بر این ، یک بررسی به این نتیجه رسید که مدیتیشن ، حتی ممکن است الگوهای مغز را که به سرگردانی ذهن ، نگرانی و توجه ضعیف کمک می کند ، معکوس کند. انجام مدیتیشن برای مدت کوتاهی در روز ، ممکن است برای شما مفید باشد. یک مطالعه نشان داد که مدیتیشن روزانه فقط به مدت ۱۳ دقیقه ، باعث افزایش توجه و حافظه بعد از 8 هفته می شود. چندین نوع مراقبه وجود دارد که ممکن است توانایی شما برای تغییر جهت و حفظ توجه را افزایش دهد. بهبود در توجه و وضوح تفکر ممکن است به جوان نگه داشتن ذهن شما کمک کند ؛ بنابراین حیاتی است که درباره نقش مدیتیشن در افزایش قدرت ذهن ، تحقیق بیشتری انجام دهید.

 

مطلبی پیشنهادی : مدیتیشن در ماه کامل 

 

مدیتیشن یک خانم هنگام غروب کنار دریا

 

آیا انجام روزانه مدیتیشن به زوال عقل سالمندان کمک می کند ؟

احتمالاً از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن را شنیده باشید. Kirtan Kriya ، یک روش مدیتیشن است که یک مانترا یا شعار را با حرکت مکرر انگشتان ترکیب می کند تا افکار شما را متمرکز کند. آیا انجام روزانه مدیتیشن به زوال عقل سالمندان کمک می کند ؟ مطالعات بر روی افراد مبتلا به ضعف حافظه (مرتبط با افزایش سن) ، نشان داده است که عملکرد آن در تست‌ های عصبی روان‌ شناختی را بهبود می‌ بخشد. علاوه بر این ، یک بررسی شواهد اولیه‌ای پیدا کرد که نشان می‌ دهد ، سبک‌ های مدیتیشن متعدد می‌تواند توجه ، حافظه و سرعت ذهنی را در داوطلبان مسن‌ تر افزایش دهد. علاوه بر مبارزه با کاهش حافظه طبیعی مرتبط با افزایش سن ، مدیتیشن می تواند حداقل تا حدی حافظه را در بیماران مبتلا به زوال عقل بهبود بخشد. همچنین می تواند به کنترل استرس و بهبود مقابله در افرادی که از اعضای خانواده مبتلا به زوال عقل مراقبت می کنند ، کمک کند. تمرکزی که می توانید از طریق مدیتیشن منظم به دست آورید ، ممکن است حافظه و وضوح ذهنی شما را تقویت کند. این فواید می تواند به مبارزه با کاهش حافظه و زوال عقل مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 

مطلب پیشنهادی : چارت تولد 

 

متا مدیتیشن چیست و چه کاربردی دارد

برخی از انواع مدیتیشن ، ممکن است به ویژه احساسات و اعمال مثبت را نسبت به خود و دیگران افزایش دهند. برای اینکه بدانیم متا مدیتیشن چیست و چه کاربردی دارد ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. مدیتیشن متا ، نوعی مراقبه است که به عنوان مراقبه محبت آمیز نیز شناخته می شود و با ایجاد افکار و احساسات مهربانانه نسبت به خود شروع می شود. با کمک این تمرین ، افراد یاد میگیرند که این مهربانی و بخشش را ابتدا به دوستان ، سپس آشنایان و در نهایت دشمنان گسترش دهند. متاآنالیز ۲۲ مطالعه در مورد این شکل از مراقبه ، توانایی آن را در افزایش شفقت افراد نسبت به خود و دیگران را نشان می دهد.  به عبارت دیگر ، هر چه افراد زمان بیشتری را در تمرین هفتگی مدیتیشن متا صرف کنند ، احساسات مثبت بیشتری را تجربه می کنند. مطالعه دیگری در 50 دانشجو ، نشان داد که تمرین متا مدیتیشن به مدت ۳ بار در هفته ، باعث بهبود احساسات مثبت ، تعاملات بین فردی و درک دیگران پس از چهار هفته می شود. به نظر می رسد که این مزایا ، در طول زمان با تمرین مراقبه محبت آمیز جمع می شوند. متا مدیتیشن یا مراقبه محبت آمیز ، تمرینی است برای ایجاد احساسات مثبت ، ابتدا نسبت به خود و سپس نسبت به دیگران می باشد. متا مدیتیشن ؛ مثبت اندیشی ، همدلی و رفتار دلسوزانه را نسبت به دیگران افزایش می دهد.

 

مطلب پیشنهادی : چارت احساسی 

 

 مدیتیشن و کنترل اعتیاد

انضباط ذهنی که می توانید از طریق مدیتیشن ایجاد کنید ، ممکن است به شما کمک کند تا با افزایش خودکنترلی و آگاهی از محرک های رفتار های اعتیاد آور ، وابستگی ها را از بین ببرید. نقش مدیتیشن در کنترل اعتیاد چیست ؟ تحقیقات نشان داده است که مدیتیشن ، ممکن است به افراد کمک کند یاد بگیرند که توجه خود را تغییر دهند ، احساسات و تکانه های خود را مدیریت کنند و درک خود را از علل پشت سر آنها افزایش دهند. یک مطالعه بر روی ۶۰ نفر که درمان اختلال مصرف الکل را دریافت کرده بودند ، نشان داد که تمرین مراقبه ماورایی با سطوح پایین‌ تر استرس ، ناراحتی روانی ، میل به الکل و مصرف الکل بعد از سه ماه مرتبط است. مدیتیشن همچنین ممکن است به شما در کنترل هوس غذایی کمک کند. بررسی مطالعات اخیر ، نشان داد که مدیتیشن ذهن آگاهی به شرکت کنندگان در کاهش پرخوری احساسی و پرخوری کمک می کند. مدیتیشن آگاهی ذهنی را توسعه می دهد و می تواند به شما در مدیریت محرک های تکانه های ناخواسته کمک کند. این می تواند به شما کمک کند تا از اعتیاد خلاص شوید ، تغذیه ناسالم را مدیریت کنید و سایر عادات ناخواسته را تغییر دهید. در صورتی که به اعمال خاصی وابستگی شدید دارید و برای شما آزاردهنده می باشد ؛ می توانید با انجام روش های نویت مدیتیشن ، زندگی خود را بهبود بخشیده و از وابستگی های نادرست ، خلاصی یابید.

مطلب پیشنهادی : هوروسکوپ

 

مدیتیشن در نوک قله

 

کاهش درد با مدیتیشن

درک شما از درد ، با وضعیت ذهنی شما مرتبط است و در شرایط استرس زا می تواند افزایش یابد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که گنجاندن مدیتیشن در برنامه روزانه خود ، می تواند برای کنترل درد مفید باشد. به عنوان مثال ، یک بررسی آماری ، به این نتیجه رسید که مدیتیشن ذهن آگاهی می تواند درد را کاهش دهد ، کیفیت زندگی را بهبود بخشد و علائم افسردگی را در افراد مبتلا به درد مزمن کاهش دهد. یک متاآنالیز بزرگ مطالعاتی که تقریباً ۴ هزار شرکت‌ کننده را در خود جای داد ، به این نتیجه رسید که مدیتیشن با کاهش درد مرتبط است. مدیتیشن‌ کنند ها و غیر مدیتیشن‌ کننده‌ ها ، همان علل درد را تجربه می‌ کردند ؛ اما مراقبه‌ کنندگان توانایی بیشتری برای مقابله با درد نشان دادند و حتی احساس درد را کاهش دادند. تقریبا نیمی از جمعیت در برخی مواقع با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند. افرادی که مدیتیشن می‌ کنند ، در مقایسه با افراد دیگر ، مدت طولانی‌ تر در خواب مانده و عمق خواب آنها بهبود یافته و درد کمتری را تجربه می کنند. مدیتیشن می تواند درک درد در مغز را کاهش دهد. این ممکن است به درمان درد مزمن در صورت استفاده برای تکمیل مراقبت های پزشکی یا فیزیوتراپی نیز کمک کند. ارتباط مدیتیشن با کاهش درد ، یه امر کاملاً اثبات شده است و به عنوانی روشی نوین در بسیاری از مطب ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب پیشنهادی :

هوروسکوپ ازدواج

چارت ازدواج

چارت تولد

آسترولوژی

نظرات کاربران

10نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. fA@
  شهریور 16, 1401

  سالی جان من مدیتیشن هفت چاکراه رو خریداری کردم و از حسابم کم شده ولی لینکش برام نمیاد

  • کیوان
   مهر 26, 1401

   از قسمت ناحیه کاربری اقدام کنید

 2. Asal3433
  شهریور 30, 1401

  سلام. ببخشید هوروسکوپ خریداری شده کدوم قسمت سایته

  • کیوان
   مهر 26, 1401

   از قسمت ناحیه کاربری اقدام کنید

  • کیوان
   مهر 26, 1401

   از قسمت ناحیه کاربری خودتون اقدام کنید

 3. شروین
  مهر 6, 1401

  سلام سالی جون من یکی از کاربرهای فعال پیجتون هستم دو سال همراهتونم هم مدیتیشن ها رو خریداری کردم و هم هوروسکوپ و مطالب پیجتون دنبال میکنم الان با این وضعیت فیلتر و قطعی اینترنت تو ایران میخواستم خواهش کنم مطالب هفتگی و داخل سایت قرار بدین که بتونیم استفاده کنیم با تشکر

  • کیوان
   مهر 26, 1401

   ممنون از همراهیت شروین جان
   مطالب کاربردی به صورت روزانه در قالب مقاله در سایت قرار داده میشه

 4. علیرضا فرهمندی
  مهر 21, 1401

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم که آیا مدیتیشن روی خواب هم اثر داره آخه چند روزی میشه که توی خوابیدن و بیدار شدن از خوب مشکل دارم.
  همچنین اگر میشه راجب تاثیر چاکرا روی خواب هم بگین. آیا چاکرا لوژی میتونه روش خوبی باشه؟

  • کیوان
   آبان 7, 1401

   سلام تشکر از شما
   بله صد در صد مدیتیشن روی خواب تاثیر داره. آرامش ذهنی باعث خواب عمیق تر و بیدار شدن راحت تر میشه.
   چاکرالوژی یک روش درمانیه که از طریق آزاد کردن انرژی چاکرا ها باعث بهبود میشه و میتونه توی روند خواب هم موثر باشه

 5. روانشناسی مثبت گرا چیست - آسترولوژی فارسی با سالی
  آبان 7, 1401

  […] مدیتیشن […]