X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

چاکرا و درمان با چاکرا (چاکرالوژی)

 • نویسنده : sally
 • تاریخ نوشته : 2022/01/12
 • تعداد نظر : 2 نظر
چاکرا و درمان با چاکرا (چاکرالوژی)

اگر شما به مسائل انرژی درمانی و بهبود حال روحی و روانی خود علاقه داشته باشید، بی شک نام چاکرا را شنیده اید. در واقع، انسان ها از گذشته به این موضوع علاقه مند بوده اند تا بر قسمت روانی و روحانی بدن خود تسلط پیدا کنند. با توجه به این موضوع که بعد روحانی و معنوی انسان با استفاده از حواس پنجگانه قابل تشخیص نیست، مفاهیم و روش های دیگری برای کشف آن مورد توجه قرار گرفته است و همواره انسان ها را با چالش های زیادی رو به رو کرده است. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد آسترولوژی و چاکراها در اختیار شما قرار دهیم.

چاکرا چیست؟

با اینکه ممکن است اسم گذرگاه های بدن را شنیده باشید، اما این سوال به ذهن خطور می کند چاکرا به چه معناست؟! این مفهوم به قدری عمیق و گسترده است که اگر بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم، باید کتاب های زیادی را چاپ کنیم و یا ساعت های طولانی به سخنرانی بپردازیم. چاکرا به زبان ساده به مراکز هفتگانه و قدرتمند بدن اطلاق می شود که در ستون فقرات بدن قرار گرفته است. این مراکز می توانند ارتباطی را میان روح و جسم انسان برقرار کنند. اگر بخواهیم به ریشه تاریخی این کلمه اشاره کنیم باید بگوییم این مفهوم به در زبان سانسکریت به معنای چرخ است. آیا این معنی با مفهوم این گذرگاه ها همخوانی دارد؟! چاکرا به مراکز قدرتمند و هفتگانه بدن گفته می شود. این مراکز می توانند ارتباطی را میان دنیای روحانی و جسمانی به وجود بیاورند و به افراد کمک کنند تا مثبت اندیشی و انرژی های درونی و بیرونی را متعادل سازند. این واژه متعلق به زبان سانسکریت است و در کتب تاریخی هندیان به آن اشاره شده است. این مراکز دائما در بدن در حال گردش هستند و به عنوان نیروی حیات شناخته می شوند. اگر تعادل میان این مراکز از بین رود، فرد در معرض ابتلا به مشکلات جسمانی و یا روحانی قرار می گیرد.

چاکرا

مراکز چاکرا

چاکرا در زبان سانسکریت به معنای چرخ است. چاکراهای مهم بدن مانند چرخ هایی در نظر گرفته می شوند که انرژی را در بدن به جریان در می آورند و به ایجاد تعادل نیروهای مثبت و منفی کمک می کنند. زمانی که تعادل میان روح، جسم و ذهن انسان برقرار می شود آرامشی وصف نشدنی وجود انسان را می گیرد و به انسان کمک می کند تا به تعادل برسد. شناخت مراکز چاکرا به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید آرامش را در وجود خود باز آفرینی کنید.

مشاهده بیشتر

مراکز چاکرا کدامند؟

مراکز چاکرا بدن به شرح زیر هستند:
• چاکرای ریشه یا مولادهارا: مکان این چاکرا در پایین ستون مهره ها و نخاع است. این چاکرا به انسان این احساس را می دهد که روی زمین قرار گیرد.
• چاکرای ساکرال یا سودآدهیستانا: این چاکرا حدود 5 سانتی متر زیر ناف در پایین شکم است و احساساتی نظیر حس فراوانی، سلامت و رفاه، رضایت و جذابیت جنسی را کنترل می کند.
• چاکرای سولار پلکسوس یا مانیپورا: این چاکرا در بالای شکم و در ناحیه معده قرار گرفته است و مواردی نظیر ارزش دادن به خود، اعتماد به نفس، خود باروری و عزت نفس را کنترل می کند.
• چاکرای قلب یا آناهاتا: این چاکرا یکی از مراکز چاکرا است که درست بالای قلب و در وسط سینه قرار دارد و حس عشق و آرامش درونی را به وجود می آورد.
• چاکرا گلو یا ویشودها: مکان این چاکرا گلو است و به ارتباط، ابراز وجود و صداقت مرتبط است و این احساسات را کنترل می کند.
• چاکرای چشم سوم یا آجنا: این چاکرا بین دو چشم است و شهود، تخیل و خرد را کنترل می نماید.
• چاکرای تاج یا ساهاسرارا: این چاکرا در بالاترین نقطه روی سر است و با مواردی مانند زیبایی بیرونی و درونی و ارتباط با روح را شامل می شود.

وظایف چاکرا

چاکراها نیروگاهای قدرتمند بدن هستند که باعث چرخش انرژی در بدن می شوند و به سلامت روح و جسم کمک می کنند. اگر میزان انرژی این چاکراها در بدن کاهش پیدا کند، فرد در معرض ابتلا به بیماری های جسمی و روانی قرار می گیرد و این امر می تواند چالش های زیادی را برای سلامتی به وجود بیاورد. وظایف چاکرا ها در بدن ایجاد تعادل بین روح و جسم است. قرن هاست که انسان ها به این موضوع توجه دارند زیرا به این مسئله پی برده اند که تنها با تقویت روح و جسم است که می توان به موفقیت رسید.

وظایف چاکرا ها در بدن چیست؟

جذب و توزیع انرژی در قسمت های مختلف بدن یکی از وظایف چاکرا هاست. این چاکراها انرژی را دریافت می کنند و آن را در بخش های مختلف بدن پخش می کنند. غدد درون ریز بدن انرژی خود را از این چاکراها دریافت می کنند و سپس بخش های دیگر کالبد فیزیکی را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر توزیع انرژی در بدن به خوبی انجام نشود، می تواند سبب بروز ناخوشی ها جسمانی شود.

آیا این چاکراها بر روان نیز تاثیر می گذارند؟

یکی دیگر از وظایف چاکرا ها تقویت استعدادهای روانی است. این چاکراها می توانند به فعال سازی استعدادها کمک کنند و شرایطی را به وجود بیاورند تا فرد در مسیر درستی قرار گیرد. هر کدام از چاکراهای اصلی بخش مهمی از نیازهای روانی انسان ها را پوشش می دهند. عدم تعادل در توزیع انرژی در این چاکراها می تواند باعث بروز مشکلات روانی شود.

چگونه چاکراهای بدن را فعال کنیم؟

اگر می خواهید چاکراهای بدن را فعال کنید، روش های زیادی وجود دارند، اما یکی از این روش ها که همواره مورد توجه بوده است مدیتیشن است. مدیتیشن به آرامش روحی و روانی کمک می کند و سبب ارتقا سلامتی می شود.

آیا گذرگاه ها انرژی را در بدن به چرخش در می آوند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این چاکراها در بدن در حال چرخش هستند و همین امر سبب می شود تا نیروی حیات در بدن جاری باشد. در واقع، نیروی حیات از میان مجراهای باریک بدن عبور می کنند و در علوم ماورایی به این مجراها نادی گفته می شود. بهتر است بدانید امروزه 72000 نادی در بدن وجود دارند و جایگاه این چاکراها بر روی نادی های اصلی بدن است. همچنین، این گذرگاه ها در سراسر ستون فقرات قرار دارند و انرژی را در بدن انتقال می دهند.

چاکراهای هفتگانه در بدن

اکنون ممکن است بخواهید با این گذرگاه ها در بدن آشنا شوید. این موارد به شرح زیر هستند:
• گذرگاه ریشه: جایگاه این گذرگاه در پایین ستون فقرات است و رنگ آن قرمز است.
• گذرگاه خارجی: این گذرگاه در زیر ناف قرار دارد و رنگ آن نارنجی است.
• گذرگاه خورشیدی: این گذرگاه چهار انگشت بالای ناف است و رنگ آن زرد است. برخی از کارشناسان انرژی درمانی به آن گوهر ناف می گویند.
• گذرگاه قلب: این گذرگاه در مرکز سینه و در امتداد قلب واقع شده است و رنگ سبزی دارد.
• گذرگاه گلو: این گذرگاه در سطح گلو است و رنگ آن آبی است.
• گذرگاه چشم سوم: چاکرا چشم سوم در پیشانی و میان دو ابرو است و رنگ آن نیلی است. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند چشم سوم آثار شگفت آوری بر روح و جسم انسان دارد.
• گذرگاه فرق سر: این گذرگاه در قسمت سر است و قوی ترین ارتعاشات را تولید می کند. رنگ گذرگاه فرق سر بنفش است.

چاکراهای اصلی

وقتی صحبت از انرژی مثبت و انرژی منفی می شود، مفهوم چاکرهای اصلی به ذهن خطور می کند. این باور از گذشته تا به حال وجود داشته است که تقویت برخی از کانال های اصلی در بدن سبب می شود تا انسان در تعادل روحی و جسمی باشد و این امر می تواند به افراد کمک کند تا بر ارتقا روح و روان خود تمرکز بیشتری داشته باشند. در وهله اول، صحبت از این است که چاکراهای اصلی شناخته شوند. سپس باید اقدامات لازم را بشناسید تا بتوانید آنها را تقویت کنید.

چاکرا به چه معناست؟

نام چاکراهای اصلی از کلمه ای در سانسکریت گرفته شده است. این کلمه در این زبان به معنای چرخ است. وقتی انرژی حاصله در این چاکرها به گردش در می آید، می تواند بر سلامتی روحی و جسمی افراد تاثیر بگذارد. متخصصان این حوزه بر این عقیده هستند ریشه بسیاری از مشکلات انسان ها مسدود شدن چاکراهاست. اگر انسان ها این چاکرها را بشناسند و به تقویت آنها کمک کنند می توانند طول عمر خود را افزایش دهند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

نام گذاری چاکراهای اصلی

چاکراهای اصلی به هفت دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:
• چاکرای ریشه یا مولادهارا
• چاکرای ساکرال یا سوآدهیستانا
• چاکرای سولار پلکسوس یا مانیپورا
• چاکرای قلب یا آناهاتا
• چاکرای گلو یا ویشودها
• چاکرای چشم سوم یا آجنا
• چاکرای تاج یا ساهاسرارا
هر کدام از چاکراهای اصلی بخش مهمی از بدن را پوشش می دهند و مرتبط به بروز برخی از احساسات جسمی و روحی هستند. همچنین، هر یک از آنها با رنگ خاصی به نمایش در می آیند. زمانی که چاکرایی نیاز به آسیب دارد یکی از راهها تمرکز بر رنگ مخصوص آن چاکراست. کارشناسان بر این عقیده هستند با تقویت این چاکراها می تواند خطر ابتلا به بیمار های جسمانی و روانی را کنترل کرد.

چاکراهای فرعی

چاکراها مانند چرخ هایی در بدن هستند که انرژی را در بدن جا به جا می نمایند و همین امر می تواند به سلامت روحی و جسمی افراد کمک کند. اگر انرژی در بدن به خوبی جریان پیدا نکند مسدود می شود و این امر زمینه ساز بیماری های جسمانی و روانی می شود. تقویت و پاکسازی چاکراها از جمله مواردی است که تمامی انسان ها باید به آن توجه داشته باشند. به طور کلی، چاکراها به دو دسته چاکراهای اصلی و چاکراهای فرعی دسته بندی می شوند. شناخت هر یک از این چاکراها به حفظ سلامت افراد کمک می کند و نقش مهمی در ارتقا سلامتی دارد.

چاکراهای فرعی کدامند؟

اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این چاکراها کدامند! شگفت زده نشوید این چاکراها دقیقا در نزدیکی شما هستند و ممکن است هرگز در طول زندگی خود به آنها توجه نکنید. چاکراهای فرعی به شرح زیر هستند:
• کف پاها
• کف دست ها
• جلوی گوش ها و در نزدیک های استخوان فک
• پشت زانوها
• یک چاکرا در نزدیک غده تیموس
• دو چاکرا نزدیک طحال
• یک چاکرا نزدیک جناغ
• دو چاکرا بالای سینه
• مقدار کمی پشت چشمها
• نزدیک معده
• یک چاکرا نزدیک کبد
• دو چاکرا در نزدیکی گنادها

اگر این چاکراها تقویت شوند چه فایده ای برای ما دارند؟

به طور کلی، اگر چاکراهای فرعی تقویت شوند می توانند قدرت تصمیم گیری را بالا ببرند و این موضوع می تواند به طور مستقیم بر زندگی انسان ها اثر بگذارد. همچنین، تقویت این چاکراها به ایجاد تعادل و پایداری در زندگی کمک می کند و توانایی های درونی افراد را افزایش می دهد. از طرف دیگر، تقویت آنها به تقویت خلق و خو کمک می کند که مسئله بسیار مهمی در زندگی است. کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند تقویت این چاکراها برای قدرتمند شدن نیروی استخوان ها مفید است.

عملکرد چاکراهای فرعی

چاکراها درگاه های اصلی انرژی در بدن هستند که می توانند به طور مستقیم روح و جسم انسان را تحت تاثیر قرار دهند. انسان ها هزاران سال پیش این موضوع را در نظر گرفته اند و تلاش کرده اند تا با ارائه راهکارهای مختلف به ایجاد این تعادل کمک کنند. بهتر است بدانید مراقبه و مدیتیشن یکی از مهمترین مواردی هستند که شما را به تعادل در روح و جسم می رسانند و اگر آنها را به طور مرتب انجام دهید می توانید حس خوبی را تجربه کنید. عملکرد چاکراهای فرعی و چاکراهای اصلی می توانند زندگی انسان را متحول سازند.

چاکراهای فرعی چگونه به انسان ها کمک می کنند؟

عملکرد چاکراهای فرعی بسیار پیچیده تر از چیزی است که شما در نظر می گیرد. چاکراهای فرعی شامل کف پاها، کف دست ها، جلوی گوش ها و در نزدیک های استخوان فک، پشت زانوها، بالای سینه و قسمت های دیگر بدن هستند و درگاه انرژی به شمار می روند. اگر عملکرد چاکراهای فرعی به طور متعادل باشد، می تواند بر تصمیم گیری انسان اثر بگذارد و همین امر سبب می شود انسان ها زندگی خوبی را تجربه کنند. همچنین، عملکرد چاکراهای فرعی قدرت تفکر انسان را بالا می برد و این چیزی است که قرن هاست انسان ها به دنبال آن هستند.

آیا تقویت این چاکراها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید تقویت چاکراهای فرعی در بدن می تواند به طور مستقیم بر تقویت سیستم ایمنی بدن اثر بگذارد. کسانی که چاکراهای فرعی خود را پرورش می دهند و در تلاش هستند تا آنها در تعادل قرار گیرند می توانند بدن سالم تری داشته باشند. به طور مثال کسانی که یک بار در هفته دستان خود را در محلول آب نمک قرار می دهند چاکراهای دست خود را تقویت می کنند. توجه به این موارد می تواند زندگی انسان ها را تغییر دهد.

پاکسازی چاکرا

امواج و فرکانسی که از طریق چاکراهای بدن تولید می شود می تواند به طور مستقیم بر تعادل روحی و جسمی انسان ها اثر بگذارد. گاهی تعادل این چاکراها بهم می خورد و افراد باید پاکسازی چاکرا را آغاز کنند. در این شرایط، شما باید بدانید هر چاکرا مسئول چه چیزی است و چگونه پاکسازی آن شروع می شود. بهتر است بدانید کارشناسان توصیه می کنند هر چند وقت یکبار به امور پاکسازی چاکرا توجه داشته باشید تا بتوانید سلامت روحی و جسمی خود را ارتقا دهید.

پاکسازی چاکراها به چه صورت است؟

• پاکسازی چاکرا ریشه: این چاکرا به مسائل مالی، شغلی و حرفه ای، امنیت جسمانی و دارایی ها مرتبط است. روش پاکسازی آن تمرکز بر رنگ های قرمز آتیشن و خوردن غذاهای قرمز رنگ است.
• پاکسازی درگاه خاجی: این چاکرا به لذت های جسمانی، عادت های ورزشی، الگوهای خواب،  وزن، سلامتی و افکار مربوط به ظاهر فرد مرتبط است. روش پاکسازی آن نگاه کردن به رنگ نارنجی است.
• پاکسازی درگاه و شبکه خورشیدی: این چاکرا به قدرت و نیروی کنترل و مهار مرتبط است و روش پاکسازی آن تمرکز بر روی رنگ های زرد است.
• پاکسازی درگاه قلب: این چاکرا به روابط، عشق، احساس روشن‌بینی و درون بینی مرتبط است و روش پاکسازی آن  تمرکز بر روی رنگ سبز زمردی است.
• پاکسازی درگاه گلو: این چاکرا به بیان حقیقت به خویشتن و روش های برقراری ارتباط مرتبط است و روش پاکسازی آن تمرکز بر رنگ آبی است.
• پاکسازی درگاه چشم سوم: این چاکرا به مسائل آینده، گذشته و حال و همچنین اعتقاد به ارواح و بعد سوم جهان مرتبط است. روش پاکسازی آن تمرکز بر روی رنگ سفید و ارغوانی است.
• پاکسازی درگاه تاجی: این چاکرا به خدا و نیروی الهی مرتبط است و روش پاکسازی آن تمرکز بر نور سفید الماس گون است که می تواند مشکلات را از بین ببرد.

چاکرا پاکسازی

بدن انسان می تواند انرژی مثبت و انرژی منفی را جذب نماید. انرژی منفی ریشه تمامی مشکلاتی است که برای افراد به وجود می آیند. به همین دلیل کنترل آن یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید شما با توجه به چاکراهای بدن می توانید مواردی همچون قدرت، اعتماد به نفس، تمایل به لذت های جنسی، الگوهای خواب و سلامتی، امنیت جسمانی و مسائل مالی را کنترل کنید. در روش چاکرا درمانی به شما آموزش داده می شود چگونه غذا بخورید، چگونه بخوابید، چگونه بیاندیشید و چه کارهایی انجام دهید تا انرژی های مثبت بدنی خود را بالا ببرید.

فواید پاکسازی چاکراها

اگر چاکرا ها در بدن باز شوند، شرایط زیر پیش می آید:
• فرد خوش بین می شود.
• بیماری های جسمانی کاهش پیدا می کند.
• اراده فردی تقویت می شود.
تا بدینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد چاکرا های بدن در اختیار شما قرار دهیم. هر یک از این چاکراها وظیفه خاصی در بدن دارند و توجه به آنها به حفظ سلامت جسمانی و روانی کمک می کند.

چاکرا انرژی

متخصصان چاکرا درمانی به این موضوع اشاره می کنند برخی از عادات می تواند به گذرگاه های اصلی آسیب وارد کند و این امر نگران کننده است. به طور مثال، پرخوری، حسادت، طمع، نفرت، دروغ، سخنان ناپسند، کفر و شرک می توانند آسیب های جدی به گذرگاهای انرژی بزنند و میزان انرژی منفی را در بدن بالا ببرند. وقتی میزان انرژی منفی در بدن افزایش پیدا می کند، مشکلات جسمانی شروع می شود. زیرا تعادل انرژی ها در بدن بهم می خورد و این موضوع جسم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ( معمولا مشاهده کرده اید انسان هایی که نفرت زیادی دارند، دائما بخشی از بدنشان درد می کند).

آیا این کار زمان بر است؟

کسانی که می خواهند انرژی مثبت بدن خود را افزایش دهند، باید تمرینات زیادی داشته باشند و بر خوبی ها تمرکز کنند. شاید انجام این کار در ابتدای شروع کار دشوار باشد. اما تمرین مدوام و توجه به نور هستی می تواند مسیر افراد را روشن سازد و به آنها کمک نماید انرژی ها منفی را تخلیه کنند و حس خوبی را تجربه کنند. به این موضوع توجه داشته باشید، شما باید در این مسیر مربی داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست بیاورید. تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد چاکرا های بدن در اختیار شما قرار دهیم. این گذرگاه ها مسیر ورود انرژی به درون بدن هستند و به تعادل در بدن کمک می کنند. عادات ناپسندی مانند دروغ گویی، حرص و طمع، نفرت و ریا می توانند مسیر را برای ورود انرژی های منفی به بدن باز کنند. به همین دلیل، افراد باید تلاش کنند تا این عادات را کنار بگذارند و سطح انرژی مثبت را در بدن خودشان بالا ببرند. این موضوع به طور مستقیم بر سلامتی اثر می گذارد.

مطلب پیشنهادی: هوروسکوپ

چاکرا

شناخت چاکراها

چاکرا ها به عنوان مراکز انرژی در نظر گرفته می شوند و اعضای حیاتی بدن را کنترل می کنند. در واقع، اگر بخواهیم نگاه دقیقی به این مراکز داشته باشیم می توانیم بگوییم این مراکز مانند نیروگاه های عظیم بدن عمل می کنند. از گذشته تا کنون بر این مراکز تمرکز می شد و این عقیده وجود داشت که اهمیت به آنها می تواند عمر را طولانی سازد و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد. چاکرا ها به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شوند.

محل چاکراهای بدن

هفت مرکز در بدن وجود دارند که به عنوان چاکراهای اصلی شناخته می شوند. در ادامه تلاش می کنیم به معرفی این مراکز مهم و حیاتی در بدن بپردازیم.

چاکرا ریشه

چاکرا ریشه

اولین و مهمترین مرکزی که در بدن وجود دارد چاکرا ریشه است و جایگاه آن در پایین ستون فقرات است. اگر بدن در حالت تعادل قرار داشته باشد رنگ آن قرمز است. این مرکز بر قدرت تصمیم گیری، افزایش توانایی درون، خلق و خو، قدرت و نیروی استخوان ها، جسارت و شجاعت، احساس امنیت و آرامش اثر می گذارد و سطوح انرژی را در بدن افزایش می دهد. موارد متعددی به تقویت این مرکز کمک می کنند که برخی از مهمترین آنها به شرح زیرند:
• پیاده روی منظم
• انجام مراقبه
• یوگا

چاکرا خارجی

چاکرا خارجی

این مرکز در 5 سانتی متری زیر ناف قرار دارد و رنگی که به آن تعلق می گیرد رنگ نارنجی است. این مرکز با آرامش و تعادل روحی در ارتباط است و انجام فعالیت های روزانه مراقبه می تواند به تقویت این مرکز در بدن کمک کند.

چاکرا خورشیدی 

چاکرا خورشیدی

این مرکز در 4 انگشت در بالای ناف قرار دارد و رنگ آن زرد است. توجه به نیازهای این مرکز برای حفظ سلامتی مفید است و خطر ابتلا به یبوست و دیابت را کاهش می دهد. همچنین، از این مرکز می توان برای کنترل اضافه وزن استفاده کرد. در واقع، کارشناسان بر این عقیده هستند این مرکز نور و انرژی حیاتی و مورد نیاز بدن را تامین می نماید. عدم تعادل در این مرکز سبب می شود فرد عصبی و تند خو شود و از لحاظ جسمانی پرخوری کند و یا دائما احساس خستگی داشته باشد. یوگا و مراقبه می توانند به بهبود وضعیت این چاکرا کمک می کنند.

چاکرا قلب 

چاکرا قلب

این مرکز نزدیک به قلب است و رنگ آن سبز است. اگر مرکز قلب در حالت تعادل باشد، شما به فردی مهربان، آرام و دوست داشتنی تبدیل می شویم. اما اگر این مرکز آسیب ببیند به فردی عاری از عشق و علاقه تبدیل می شویم. پرخوری و استفاده از غذاهای پر چرب می تواند بر ویژگی های این مرکز اثر بگذارد. پیروی از رژیم غذایی گیاهخواری، ورزش و یوگا نقش موثری در تقویت این نیروگاه پر انرژی در بدن دارند.

چاکرا گلو 

چاکرا گلو

این مرکز به قسمت گلو گفته می شود و رنگ آبی به آن تعلق می گیرد. وظیفه اصلی چاکرا برقراری ارتباط با دیگران و صحبت کردن است. این مرکز اگر تقویت شود می تواند خوش شانسی و ایده سازی را برای شما به ارمغان آورد. غده تیروئید به طور مستقیم بر این مرکز اثر می گذارد و اگر به سلامتی توجه نشود، خطر بروز مشکلات زیاد افزایش پیدا می کند. گوش ندادن به حرف دیگران، ترس از صحبت کردن در جمع و دروغ گویی بر قدرت این مرکز بدن اثر می گذارند. مراقبه یا مدیتیشن و حفظ تعادل در ارتباط با دیگران از مواردی هستند که باعث تقویت این مرکز مهم د بدن می شوند.

 چاکرا چشم سوم یا پیشانی 

چاکرا چشم سوم یا پیشانی

این چاکرا در مرکز پیشانی و بین دو ابرو قرار گرفته است. رنگ چشم سوم نیلی رنگ است و تقویت آن می تواند درهای روحانی را به روی افراد باز کند. از این مرکز می توان برای آینده نگری، روشن بینی و پیشگویی استفاده نمود. مدیتیشن و انجام امور مذهبی از جمله کارهایی هستند که به تقویت این انرژی کمک می کنند. اگر چاکرا چشم سوم تقویت نشود خطر بروز افسردگی و یا خستگی مزمن افزایش پیدا می کند.

چاکرا فرق سر 

چاکرا فرق سر

این مرکز در روی سر قرار دارد و قوی ترین مرکز بدن در جذب ارتعاشات به شمار می رود. رنگ چاکرا فرق سر بنفش است و اگر کنترل نشود خطر بروز شوک های عصبی افزایش پیدا می کند. ورزش، پیاده روی، پیروی از رژیم غذایی حاوی گیاهان و مدیتیشن موثرترین روش ها برای کنترل این مرکز هستند.

فعال‌سازی چاکرا

فعال‌سازی چاکرا یکی از مهمترین مواردی است که انسان ها در طول قرن ها به دنبال آن بوده اند. روح و جسم دو بخش از وجود هر انسان هستند و تا زمانی که در تعادل قرار نگیرند هرگز نمی توانند به تعالی انسان کمک کنند. در علوم غریبه گذشته همواره راهکارهایی برای تقویت چاکراهای بدن پیشنهاد شده است که می توان با تمرین به آنها دست یافت. بی شک، یکی از کارهایی که به فعال‌سازی چاکرا کمک می کند مدیتیشن است! مدیتیشن روح انسان را به پرواز در می آورد و جسم را در حالت تعادل قرار می دهد.

چرا مدیتیشن مهم است؟

زمانی که می خواهید مدیتیشن کنید باید در فضای آرامی باشید. آرامش مهمترین مسئله ای است که در تمامی قرن ها در پروسه فعال‌سازی چاکرا به آن اشاره شده است. آرامش باعث جریان یافتن انرژی در بدن می شود و این موضوع در بحث مرتبط با چاکراها بسیار مهم است. برای فعال‌سازی چاکرا باید ذهن خود را آزاد کنید. مدیتیشن ذهن شما را آزاد می کند و اجازه نمیدهد که ذهن تان درگیر مسائل نامرتبط باشد. در این شرایط روح خود را تعالی می دهید و به آرامش و حفظ سلامت جسم خود کمک می کنید.

بر نفس کشیدن خود تمرکز داشته باشید!

یکی دیگر از مواردی که می تواند به فعال‌سازی چاکرا کمک کند نفس کشیدن است. برای بسیاری از ما پیش آمده است که نتوانیم در طول مدیتیشن ذهن خود را متمرکز کنیم. در این شرایط باید تنها تمرکز خود را بر تنفس معطول کنید. از بینی هوا را به داخل بکشید و از دهان بیرون بدهید. تنها به این موضوع فکر کنید که چگونه می توانید به درستی نفس می کشید. پس از مدتی متوجه می شوید ک صداهای ذهن شما ساکت شده است و شما در مسیر افزایش انرژی و آرامش قرار گرفته اید.

روش فعال سازی چاکراها

در بالا به روش فعال سازی چاکرا های بدن اشاره کردیم. اگر دقت داشته باشید متوجه می شوید ورزش و مدیتیشن موثرترین روش ها برای ایجاد تعادل در بدن هستند. به همین دلیل توصیه می شود تمامی افرادی که به سلامت روح و جسم خود اهمیت می دهند هر روز نیم ساعت مدیتیشن کنند.

تست چاکرا

تست چاکرا یکی از مهمترین اموری است که برای بررسی میزان تعادل وضعیت جسمانی و روانی انجام می شود. در صورتی که تعادل جسم و روح انسان بهم بخورد، خطر ابتلا به بیماری های روحی و جسمی به میزان زیادی افزایش پیدا می کند. به همین دلیل کارشناسان تاکید می کنند افراد دائما تست چاکرا را انجام دهند تا بتوانند از وضعیت خود آگاهی پیدا کنند.

تست چاکرا چگونه است؟

• تست چاکرا قرمز: آیا شما با جسم خود راحت هستید و خیلی کم مریض می شوید؟ / آیا شما به همه اهداف خود رسیده اید؟ : بله، خیر، هردو تست چاکرا
• تست چاکرا نارنجی: آیا شما از بیماری آسم و یا آلرژی رنج می برید؟/ آیا ذهن خلاقی دارید و توانایی درک وضعیتهای مختلف را دارید؟ (از نظر عقلی و احساسی): بله، خیر، هردو
• بررسی چاکرای زرد: آیا هیچ مشکل گوارشی مانند زخم معده ، یبوست و یا اسهال و بیماری دیابت ندارید؟/ آیا شما فردی باهوش هستید و حافظه ای استثنایی دارید و چیزهای جدید را بسرعت یاد می گیرید؟: بله، خیر، هردو
• بررسی چاکرای سبز: آیا تنفسهای شما عمیق است و در لحظه های پراسترس تنفسهای شما همچنان عمیق می ماند؟ آیا بدون احساس گناه و یا پشیمانی می توانید به مردم نه بگویید؟ بله، خیر، هردو
• بررسی چاکرای آبی: آیا شما بندرت گلو درد دارید و بندرت در شانه ها و فک خود احساس تنش می کنید؟/ آیا شما شخصی منظم هستید و توانایی خوبی برای نقشه کشیدن دارید؟ بله، خیر، هردو
• بررسی چاکرای لاجوردی: آیا خوب می خوابید و صبحها براحتی از رختخواب بلند می شوید؟/ آیا به بینش و باطن خود عقیده دارید و آیا دارای تخیلات قوی هستید و می توانید بین تخیلات و واقعیت مرزی بگذارید؟ بله، خیر، هردو
• بررسی چاکرای بنفش: آیا بدن شما احساس پاکیزگی می کند و سیستم لنفاوی شما عملکرد راحتی دارد؟/ آیا شما این تصور را از خود دارید که به شما الهام می شود و آیا الهامات شما بدون محدودیت است؟ بله، خیر، هردو

آیا چاکرا حقیقت دارد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که همواره پرسیده می شود در این زمینه است که آیا چاکرا حقیقت دارد! اگر بخواهیم پاسخ سریع به این سوال بدهیم باید بگوییم پاسخ به این سوال مثبت است! چاکراها مراکز اصلی و یا درگاه های ارتباط روح و جسم هستند و در صورتی که تعادل این چاکراها بهم بخورد باعث می شود تا انسان ها نیز تعادل روحی و جسمی خود را از دست بدهند. با توجه به این موضوع که هر انسان با انسان دیگر متفاوت است، در نتیجه تقویت چاکراها نیز باید در انسان به روش مخصوصی صورت گیرد. در ادامه مطالب بیشتری را در مورد سوال «آیا چاکرا حقیقت دارد» در اختیار شما قرار می دهیم!

چگونه چاکراها را تقویت کنیم؟

قبل از اینکه به تقویت چاکراها بپردازید، باید ابتدا نقاط ضعف و عدم تعادل چاکراها را بیابید. هر انسان با توجه به این موضوع که در وضعیت جداگانه ای قرار می گیرد، ممکن است برخی از چاکراهایش به شدت ضعیف باشند و برخی نیز قوی باشند. در نتیجه، همه چاکراها را نباید به یک اندازه تقویت کرد. اگر شما بخواهید یک برنامه را به تمامی افراد بدهید ممکن است با تناقضات زیادی رو به رو شوید. در این صورت ممکن است این شبهه در افراد به وجود بیاید که آیا چاکرا حقیقت دارد؟!

ذهن تان را فریب ندهید!

با توجه به این موضوع که بحث چاکراها می تواند بسیار جالب باشد، بسیاری از افراد ممکن است در ابتدای راه ذهن شان را فریب دهند و خودشان را مجذوب این راه ببینند. پس از مدتی از این راه خسته می شوند و این سوال برایشان پیش می آیاد که آیا چاکرا حقیقت دارد؟! بهتر است در این مسیر آهسته و پیوسته بروید و با توجه به ویژگی های شخصی خود برای پاکسازی و تقویت چاکراها برنامه ریزی کنید.

مطلب پیشنهادی: مثبت اندیشی

علائم بسته بودن چاکرا

یکی از مهمترین علائم بسته بودن چاکرا عدم تعادل در زندگی روحی و جسمی است. این امر سبب می شود تا فرد احساس بدی در زندگی داشته باشد و با شکست های پی در پی رو به رو شود. با رفع این مشکلات می توانیم انرژی خود را بالا ببریم و زندگی بهتری را تجربه کنیم. در اولین مرحله باید علائم بسته بودن چاکرا را بشناسیم.

بررسی علائم بسته بودن چاکرا

همانطور که می دانید چاکراها می توانند احساس خوبی را در افراد به وجود بیاورند و کل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهند. تمامی کسانی که می خواهند مراقبه کنند، در مرحله اول باید این چاکراها و چالش های آنها را به خوبی بشناسند و پس از آن اقدام به ارتقا این چاکراها نمایند. علائم بسته بودن چاکرا ها به صورت زیرند:
• علائم مسدود شدن چاکرای ریشه: احساس ترس و بی پناهی (از نظر روانی)، ضعف سیستم ایمنی بدن ( از نظر جسمانی)
• علائم مسدود شدن چاکرای خاجی: احساس گناه دائمی و خود سرزنشی ( از نظر روانی)، اختلالات جنسی و اختلالات قاعدگی ( از نظر جسمانی)
• علاوم مسدود شدن چاکرای خورشید: کاهش عزت نفس و فرد احساس کوچکی می کند ( از نظر روانی)، مشکلات هاضمه، مشکلات در غدد کلیوی، اعتیاد به قند و دیابت ( از نظر جسمانی)
• علائم مسدود شدن چاکرای قلب: عدم توانایی در عشق ورزیدن و احساس غم و اندوه دائم در افراد (از نظر روانی)، بالا رفتن فشار خون و بروز مشکلات قلبی ( از نظر جسمانی)
• علائم مسدود شدن چاکرای گلو: مشکلاتی در درک و باور حقیقت و همین ‌طور ابراز درست احساسات (از نظر روانی)، احساس درد در ناحیۀ گلو و اختلالات غدۀ تیروئید ( از نظر جسمانی)
• علائم مسدود شدن چاکرای چشم سوم: عدم دید واقعی و بصیرت کافی نسبت به دنیا و اطرافیان (از نظر روانی)، اختلال در عملکرد هورمون‌ها، احساس افسردگی و سردرد ( از نظر جسمانی)

چگونه چاکراها را متعادل کنیم

چاکراها مراکز قدرتمند انرژی در بدن هستند و اگر تقویت شوند می توانند به سلامت روح و جسم ما کمک کنند. چاکراها به دوسته چاکراهای اصلی و فرعی تقسیم می شوند. چاکراهای اصلی مراکز حیاتی در کالبد فیزیکی ما هستند که درگاه قدرتمندی برای عبور انرژی هستند و سبب می شوند انسان در تعادل روحی و جسمی قرار گیرد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید چگونه چاکراها را متعادل کنیم! بهتر است بدانید این کار به سادگی صورت می گیرد و تنها نیاز به صبر و تلاش دارد.

تعادل سازی چاکراها

با توجه به این موضوع که هر یک از چاکراهای اصلی و فرعی در بدن می توانند درگاه انرژی به شمار بروند متعادل سازی آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. برای ایجاد تعادل در این چاکراها روش های زیادی وجود دارد، اما ساده ترین روش پیروی از زندگی سالم است.
اگر شما غذای خود را به صورت متعادل بخورید و به بدن خود اهمیت بدهید، این انرژی متمرکز می شود و هرگز از تعادل خارج نمی گردد. همچنین، شما باید با مدیتیشن و مراقبه بعد روانی خود را تربیت کنید و به خودتان کمک کنید تا زندگی سالم و متعادلی را تجربه نمایید. این ساده ترین پاسخ به سوال «چگونه چاکراها را متعادل کنیم» است!

آیا به رنگ ها توجه دارید؟

یکی از روش های دیگری که در پاسخ به سوال چگونه چاکراها را متعادل کنیم باید در نظر بگیریم تمرکز بر رنگ هاست. همانطور که می دانید هر چاکرا رنگ خاصی دارد و اگر بر روی آن رنگ متمرکز شوید می توانید به متعادل سازی این چاکراها کمک کنید. به همین دلیل، متخصصان این حوزه پیشنهاد می کنند به مناظر مختلف نگاه کنید و سعی کنید زمانی را در طبیعت سپری کنید. در این شرایط می توانید روح و جسم خود را پرورش دهید.

مطلب پیشنهادی: چارت تولد

چاکرا در اسلام

اسلام کامل ترین دین بشریت است و به تمامی زوایای انسان توجه دارد. در این دین، جسم و روح انسان باید همراه با یکدیگر پروش داده شوند تا بتوان به تعالی رسید. اما همواره این سوال پرسیده می شود آیا به موضوع چاکرا در اسلام پرداخته شده است! بهتر است بدانید اسلام از جمله دین هایی است که به طور دقیق بر چاکراهای اصلی در بدن تمرکز دارد و راهکارهایی که ارائه داده است سبب می شود تا این چاکراها تقویت شوند و انسان به اوج تعالی برسد.

وضو نماد چاکرا در اسلام است!

وضو یکی از ارکان اصلی قبل از خواندن نماز است. وقتی شما می خواهید این فریضه الهی را آغاز کنید باید ابتدا صورت، دست، فرق سر و پاهای خود را با دست نمدار خیس کنید. این مراکز ز جمله چاکراهایی هستند که اگر تقویت شوند می توانند به تعادل روحی و جسمی افراد کمک کنند و این امر نقش بسیار مهمی در ارتقا روح انسان دارد.

آیا وضو به پاکسازی چاکراها کمک می کند؟

در ادامه بحث چاکرا در اسلام باید به این موضوع بپردازیم که وضو باعث پاکسازی چاکراهای بدن می شود. شما باید 5 نوبت در طول شبانه روز برای نماز خواندن وضو بگیرید و با آب این بخش ها را تقویت کنید. همانطور که می دانید آب یکی از بهترین المان هایی است که به آرامش روحی و ذهنی افراد کمک می کند. وقتی آب بر روی چاکراهای اصلی بدن ریخته می شود می تواند به تقویت روح و جسم انسان کمک کند و این امر باعث سلامتی می شود.

سجده باعث تخلیه انرژی منفی می شود!

وقتی شما با آب چاکراها را تقویت می کنید، با نماز خواندن می توانید انرژی منفی این چاکراها را خالی کنید. سجده باعث می شود تا انرژی های منفی خالی شوند و این امر به این موضوع اشاره می کند که چاکرا در اسلام مسئله مهمی است.

چاکرالوژی

چاکرالوژی ، خوشحال است که جدیدترین درمان متعادل کننده چاکرا را به شما معرفی کند. این تجربه که عمیقاً یک مراقبه به تمام عیار است ؛ هفت چاکرای اصلی بدن را از طریق ترکیبی مایع از ماساژ ، مخلوط‌ های اسانس خاص و کریستال‌ های شفابخش به هم می‌ رساند. این تجربه منحصر بفرد ، باعث می‌ شود تا افراد ، احساس آرامش و هماهنگی کنند و در نتیجه ، احساس خوشبختی بیشتری را تجربه کنند. این چاکراها ، انرژی را وارد و ساطع می کنند که در زندگی روزمره ما جریان دارد. هر چاکرا ، به بخش متفاوتی از زندگی و وجود ما مربوط می شود و هدف ما در چاکرالوژی ، استفاده بهینه از این چاکراها می باشد. در زمان مبارزه یا تغییر ، انرژی نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد و باعث مسدود شدن یا عدم تعادل چارکا (ها) شود. این انسدادها ، می توانند به طرق مختلف ظاهر شوند. به عنوان مثال ، چاکرای گلو به شدت با ارتباطات مرتبط است ؛ اگر در رابطه ای هستید که قادر به بیان احساس واقعی خود نیستید ، ممکن است از نظر فیزیکی صدای خود را از دست بدهید. هدف ما در چاکرالوژی ، از بین بردن هرگونه انسداد چاکرا و ترویج جریان آزاد انرژی برای بازگرداندن تعادل و احساس تندرستی است. با متعادل کردن چاکراهای خود ، می توانید ؛ 

 • در زندگی روزمره خود آرام بمانید 
 • چالش ها را همان طور که هستند ببینید و تحت تأثیر آنها قرار نگیرید. 
 • بر تجربیات زندگی گذشته که می توانستند اثر خود را روی شما بگذارند غلبه کنید.
 • به دیگران کمک کنید بدون اینکه مشکلات آنها بر شما تاثیر بگذارد. 
 • اعتماد به نفس ، انرژی ، آزادی و شادی را توسعه دهید تا هر روز احساس خوبی نسبت به خود و زندگی داشته باشید.

درمان با چاکرا

درمان با چاکرا ، شکلی از انرژی درمانی است که بر هدایت انرژی به هفت چاکرا تمرکز دارد. وقتی در مورد درمان چاکرا ها صحبت می کنیم ، در‌واقع منظورمان ، درمان انرژی های موجود در بدن شما می باشد. بدن ما ، نه تنها از بدن فیزیکی تشکیل شده است ، بلکه انرژی ای داریم که فراتر از سلامت فیزیکی ما می‌ باشد. هفت مرکز اصلی انرژی یا چاکرا وجود دارد که در امتداد ستون فقرات قرار دارند و شامل ؛ چاکرا ریشه ، چاکرای خاجی ، چاکرای شبکه خورشیدی ، چاکرای قلب ، چاکرای گلو ، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج می باشد. درمان با چاکرا ، به شما کمک می‌ کند تا انرژی نهفته در هر چاکرا را باز کرده و از انواع بیماری ها و ناخوشی های مربوط به آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال ، چاکرای ریشه ؛ در پایه ستون فقرات یا دنبالچه شما قرار می گیرد. عدم تعادل بدنی خود را به صورت مشکلاتی در پاها ، راست روده ، دنبالچه ، سیستم ایمنی بدن ، قسمت های تولید مثل مردان و غده پروستات نشان می دهد. عدم تعادل عاطفی خود را به عنوان احساساتی نشان می دهد که بر نیازهای اساسی بقا تأثیر می گذارد مانند پول ، سرپناه ، غذا و توانایی تامین مایحتاج زندگی.

 

مطالب کاربردی :

مثبت اندیشی و تکینک های مثبت اندیشی

چاکرا چیست و کجای بدن قرار دارد؟

هوروسکوپ ازدواج

چارت ازدواج

چارت احساسی

چارت ترانزیت

مدیتیشن ماه کامل

آسترولوژي چیست

نظرات کاربران

2نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شهرزاد
  سپتامبر 7, 2022

  عالی بود

  • کیوان
   اکتبر 18, 2022

   تشکر