X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

نجوم مالی

  • نویسنده : کیوان هجرتی
  • تاریخ نوشته : 2022/11/10
  • تعداد نظر : 0 نظر
نجوم مالی

برای کسانی که معتقدند، طالع بینی نقش مهمی در پیش بینی وقایع در طول تاریخ داشته است. تقریباً هر نژاد و فرهنگی، از مصر باستان گرفته تا بانکداران آمریکایی قرن بیستم، چشمان خود را به آسمان دوخته اند. در فرهنگ مدرن،  نجوم مالی معمولاً با پیشگویی و پیش بینی آینده همراه است. با این حال، مطالعه ستارگان موضوعی عمیق و پیچیده است و شامل سوالاتی فراتر از این است.

برای درک نجوم مالی، باید موارد زیر را به خوبی بدانید:

  • نشانه ها و ویژگی های آسمانی هر کدام
  • نحوه نمایش سیارات در فرهنگ های مختلف و تأثیر آنها
  • چرخه زمانی بازگشت سیارات به مکان اول
  • چگونه طالع بینی بر مردم، تجارت و بازارها تاثیر می گذارد

سپس این اطلاعات توسط ستاره شناسان حرفه ای برای تعیین موارد زیر ترکیب و تجزیه و تحلیل می شود

در حالی که می توان از موقعیت خورشید و سایر سیارات برای تصمیم گیری در بازارهای مالی استفاده کرد، می خواهیم نحوه تجارت بر اساس موقعیت ماه را توضیح دهیم.

چگونه با موقعیت ماه در بازار معامله کنیم؟

به خاطر داشته باشید که درصد زیادی از بدن ما آب است. همچنین تاثیر ماه بر دریا و ایجاد جزر و مد را در نظر بگیرید. البته این تنها چیزی نیست که ماه تحت تاثیر آن قرار می گیرد. این مطالعه نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین مراحل اولیه ماه و نقاط محوری در بازارهای مالی وجود دارد. این پدیده شگفت انگیز بیشتر به نجوم و فیزیک مربوط می شود تا به طالع بینی. چرخه ماهانه قبل از ماه جدید، سیکل سینوسی نامیده می شود. این چرخه 29.5 روز طول می کشد. در حالی که این چرخه نامرئی است، به نظر می رسد تاثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی داشته باشد. به طور کلی می توان گفت که بازارها نه تنها از ماه، بلکه تحت تأثیر سایر سیارات منظومه شمسی نیز هستند. شما می توانید منظومه شمسی را به عنوان یک ساعت بزرگ در نظر بگیرید. هر کاری که ما روی زمین انجام می دهیم بر اساس یک چرخه است. زمان و تقویم ما بر اساس رابطه بین خورشید، زمین و ماه و همچنین طول زمان و مسافتی است که آنها طی می کنند. حتی فصل ها نیز نتیجه این رابطه هستند.

مشاهدات واقعی نجوم مالی

به نظر می رسد روند بازار در نمودار روزانه در برخی از مراحل ماه معکوس می شود. تغییر روند به این معنی است که در یک روند صعودی، قیمت بسته شدن یک روز کمتر از قیمت بسته شدن روز قبل است. به طور مشابه، در یک روند نزولی، قیمت بسته شدن یک روز باید بیشتر از قیمت بسته شدن روز قبل باشد. منظور از مراحل ماه که در اینجا در مورد آنها صحبت می کنیم شامل ظهور ماه جدید، فصل اول، ماه کامل و پایان فصل است. هر بار که این ساعت در بازار تست شده است، نتایج مشابهی به دست آمده است. از تاریخ های خاص قمری آگاه باشید. بازار مورد نظر خود را در این تاریخ ها مشاهده کنید. متوجه خواهید شد که اوج و فرورفتگی در این تاریخ ها یا نزدیک به آن رخ می دهد. بر اساس تجربه، می‌توان گفت که پیوت‌ها معمولاً بین ۲ روز معاملاتی قبل از تاریخ‌های خاص قمری و ۲ روز معاملاتی پس از آن تاریخ‌ها تشکیل می‌شوند.

 

به عنوان مثال، اگر ماه کامل در 9 آگوست در آسمان ظاهر شود، شمع peyote در طول روز بین 7 تا 11 آگوست خواهد بود. در موارد نادر، تشکیل پیوت نیز 3 روز قبل از تاریخ های ذکر شده مشاهده شد. لطفا توجه داشته باشید که تعطیلات و تعطیلات آخر هفته در اکثر بازارها روزهای معاملاتی نیستند. بنابراین هنگامی که یک تاریخ قمری خاص به یک شنبه می رسد، ما جمعه را حساب می کنیم. همچنین اگر تاریخ مشخصی به روز یکشنبه باشد، دوشنبه محسوب می شود. وقتی یک روز خاص به تعطیلات می رسد، روز بعد را در نظر می گیریم. همچنین به خاطر داشته باشید که همیشه باید از GMT برای این منظور استفاده شود.

علم نجوم مالی

بسیاری از معامله گران بازارهای مالی طالع بینی و نجوم مالی را اتلاف وقت می دانند. در حالی که داده ها نشان می دهد که طالع بینی نقش مهمی در تجارت و سرمایه گذاری دارد. یکی از موفق ترین بانکداران (جی پی مورگان) به این علم اعتقاد داشت. حتی امروزه بسیاری از موسسات مالی از داده های نجومی در تصمیم گیری های خود استفاده می کنند. اما همیشه به خاطر داشته باشید که نمی توانید صرفاً در موقعیت های سیاره ای معامله کنید. چون استراتژی معاملاتی به شما نمی دهند، فقط سیگنال های مثبت و منفی را نشان می دهند. بنابراین، همیشه باید از طالع بینی همراه با سایر روش های تحلیلی برای معاملات خود استفاده کنید. علم نجوم به عنوان یکی از زیرمجموعه های تحلیل تکنیکال در جهان جای خود را به خود اختصاص داده است و دانشی نوین است که توسط دانشمندان ایرانی از جمله ابوریحان بیرونی و حاج نصیر طوسی در میان تحلیلگران بازار مالی ایران ایجاد شده است. این  علم هنوز ناشناخته است. یکی از دلایل این عدم شناخت، دیدگاه شبهه آمیز است که نیاز به تحقیق و بررسی دارد. در سال 1946 هنگام مطالعه چرخه های تجارت و معاملات که نوسانات فعالیت اقتصادی کشورها را در سطح کلان نشان می دهد، مشخص شد که چرخه های فصلی، چرخه های سیاسی و چرخه های تجاری بر بازارهای سهام تاثیر می گذارند. یکی از این چرخه ها که به چرخه کندراتیف معروف است، در دوره های 50 تا 60 ساله که شامل دوره های گسترش اقتصادی و دوره های رکود اقتصادی است، مورد بررسی قرار گرفته و شکل سینوسی دارد. نکته جالب این چرخه تقارن یا زاویه مشتری-استرن صفر است. بنابراین موضوع علمی جدیدی در حوزه تحلیل زمانی در میان کارشناسان بازار مالی آغاز شده است که در آن به بررسی چرخه های معاملاتی و ارتباط آن با چرخه های نجومی می پردازند. در طالع بینی مالی، چرخه های سیاره ای و فعل و انفعالات زاویه ای ترکیبی آنها برای تعیین سقف، کف و حرکت ناهموار قیمت استفاده می شود. مطالعه محققان آمریکایی در بازارهای سهام این کشور نشان داد که در هنگام طوفان های ژئومغناطیسی به دلیل احساسات ناخوشایند معامله گران دچار قضاوت های نادرست شده و تمایل به فروش سهام خود داشتند و ریشه این اضطراب و احساس ناخوشایند به جای شرایط محیطی آنها به دنبال نشانه های منفی از اقتصاد بودند. این را می توان کاهش قیمت دارایی های پرریسک و افزایش قیمت دارایی های کم ریسک یا بدون ریسک دانست. در روش های مطلق چندین ترکیب معرفی می شود که از جمله آنها می توان به تغییر علامت ماه هر دو روز یا تغییر سرعت عطارد و زوایای خورشید، استرن، مریخ و زهره اشاره کرد.

 

تحلیل تکنیکال نجوم مالی

در تحلیل تکنیکال نجوم مالی با استفاده از روش اخترشناسی، چرخه های زمانی متفاوتی برای تحلیلگران پیش بینی می شود. این شاخه از تحلیل تکنیکال ترکیبی از هندسه باستانی و نجوم است که تأثیر حرکت سیارات و سایر اجرام آسمانی را مطالعه می کند و به شما امکان می دهد بازارهای مالی را پیش بینی کنید. تحلیل تکنیکال نجوم گاهی اوقات به عنوان “طالع بینی مالی” یا “اقتصاد نجومی” نامیده می شود. به عبارت بسیار ساده، تحلیل تکنیکال با استفاده از روش نجومی ادعا می کند که چرخه های فصلی، چرخه های سیاسی و چرخه های تجاری بر بازارهای سهام تأثیر می گذارند و چرخه های معاملاتی و رابطه آنها با چرخه های نجومی را بررسی می کند. برای درک بهتر تحلیل تکنیکال با استفاده از روش طالع بینی، باید به مبانی آن بپردازیم. این روش تجزیه و تحلیل از نجوم و ریاضیات الهام گرفته شده است و هدف آن نشان دادن رفتار بازارها و شاخص ها به مردم است. یکی از ویژگی های این نوع تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازارهای مالی، قابلیت پیش بینی برای افراد بدون نیاز به مدل یا اطلاعات خاصی از بازار سرمایه گذشته است. در این نوع روش از چرخه‌های حرکت سیاره‌ای و برهمکنش‌های زاویه‌ای ترکیبی برای تعیین سقف‌ها و کف‌ها و حرکات ناهموار قیمت استفاده می‌شود. برخی به عنوان منتقد این روش تحلیل تکنیکال، آن را علم نمی دانند و معتقدند پیش بینی های آن دقیق تر از پیش بینی های تصادفی نیست. با این حال، کسانی هستند که معتقدند تحلیل تکنیکال اخترشناسی می تواند ابزار مفیدی برای تصمیم گیری سرمایه گذاری باشد. چندین مکتب فکری در طالع بینی مالی وجود دارد، اما اصلی ترین آنها شامل مطالعه حرکات سیارات و تفسیر معنای آنها برای چیزهایی مانند قیمت سهام، نرخ بهره و ارز است. برخی از اخترشناسان مالی از آن به عنوان تنها روش تجزیه و تحلیل خود استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از آن همراه با روش های دیگری مانند تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی استفاده می کنند.

چرا باید نجوم مالی بخوانیم؟

به گفته طرفداران این نوع روش تحلیل تکنیکال، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کسی بخواهد تحلیل تکنیکال را به روشی نجومی بیاموزد. برای برخی افراد، این روش فقط راهی برای به دست آوردن درک عمیق تر از نحوه عملکرد بازارها است. برای دیگران، این ابزاری است که می تواند برای تصمیم گیری بهتر سرمایه گذاری استفاده شود. شاید بتوان ایرانیان را از اولین کسانی دانست که از نجوم و طالع بینی برای پیش بینی حوادث مختلف استفاده کردند. وجود تعداد زیادی از ریاضی دانان و منجمان بزرگ ایرانی نیز گواه این مدعاست که از آن جمله می توان به خیام، خواجه نصیر و ابوریحان اشاره کرد. در بحث استفاده از تحلیل تکنیکال به روش نجوم در ایران و سایر کشورها باید گفت که برنامه های مختلفی برای تحلیل ارائه شده است، اما ایرانی ها در سال های اخیر آشنایی چندانی با این علم ندارند و اکثر سرمایه گذارانی که آشنایی دارند.  در خارج از ایران نیز مطالعات گسترده ای در زمینه تحلیل تکنیکال به روش نجومی صورت گرفته است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشد و نزول اقتصادی متقارن با زاویه صفر مشتری (مشتری) و زحل است، برای مثال، چرخه ای که به عنوان چرخه کندراتیف شناخته می شود، که در دوره های 50 تا 60 ساله مورد مطالعه قرار می گیرد و شامل دوره ها و دوره های رشد اقتصادی بالا است. این چرخه ها به شکل سینوسی هستند و جالب اینجاست که این چرخه زاویه متقارن یا صفر مشتری-استرن است. افزایش تعداد خطاهای معامله گران همزمان با وقوع طوفان های مغناطیسی به طور همزمان، به خصوص اگر منشا آنها از فضا باشد. در این زمان، معامله گران معمولا قضاوت ضعیفی دارند و تمایل به فروش سهام خود دارند. یا تغییر زاویه خورشید و ماه در فصول مختلف سال که تحلیل انجام شده توسط تحلیلگران را تحت تاثیر قرار می دهد. نوع دیگری از طالع بینی مورد استفاده، طالع بینی چینی است که طبق تحقیقات بر شاخص S&P تاثیر گذاشته و نتایج قابل توجهی از خود نشان داده است. به طور کلی باید گفت که تحلیل تکنیکال به روش نجومی در بازارهای مختلف دنیا مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفته است. به عنوان مثال، بر اساس تحقیقات، همترازی سیاره مشتری با قسمت شمالی ماه بر ماه‌های خاصی از سال از جمله ژوئن و جولای متفاوت است. اگرچه دانش طالع بینی مالی از دیرباز به عنوان یکی از زیرمجموعه های تحلیل تکنیکال در دنیا تثبیت شده است، اما این دانش هنوز برای تحلیلگران و پژوهشگران بازارهای مالی ایران ناشناخته است. نگاه شبهه آمیز به این مقوله از یک سو مستلزم تحقیق و آزمایش است، اما از سوی دیگر کمبود منابع و ابزار ناشناخته روند توسعه و سرعت تحقیق آن را کند می کند.

نظرات کاربران

0نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *