X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

مثبت اندیشی چیست

 • نویسنده : sally
 • تاریخ نوشته : 1400/10/22
 • تعداد نظر : 2 نظر
مثبت اندیشی چیست

انرژی مثبت یکی از مواردی است که این روزها کارشناسان به آن توصیه می کنند. در واقع، تمامی افراد به این موضوع پی برده اند که انسان دارای بعد جسمانی و روحانی است و اگر بعد روحانی انسان نادیده گرفته شود، آسیب های زیادی به جسم وارد می شود و فرد در معرض ابتلا به بیماری های روانی از جمله افسردگی قرار می گیرد. به همین دلیل، کارشناسان امروزه مفهوم جدیدی به نام مثبت اندیشی را مطرح کرده اند. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه و آسترولوژی در اختیار شما قرار می دهیم.

مثبت اندیشی چیست

جامعه ای که می خواهد موفق باشید، باید الگو رفتاری و انرژی مثبت را در میان شهروندانش گسترش دهد. این امر بدین معناست که افراد تلاش کنند به جنبه های مثبت هر اتفاقی توجه داشته باشند. سخنرانان انگیزشی به این موضوع اشاره می کنند همه چیز به نگرش افراد بستگی دارد. داستان معروفی در این زمینه وجود دارد که می گوید دو نفر در زندان محبوس شدند. شخصی میله های زندان و گرفتگی آن را می دید و فردی از لابه لای میله ها آسمان را می دید و حس خوبی می گرفت. در واقع، باید بدانید هر دو نفر در یک شرایط هستند، اما تفاوت در نگرش آنهاست که می تواند زندگی را تغییر دهید. این توضیح دقیقا همان چیزی است که تفکر مثبت ارائه می دهد.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی برای ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین اتفاقاتی است که هر فرد در زندگی خود تجربه می کند. در یک برهه خاص از زندگی، فرد تصمیم می گیرد تا شخص دیگری را به عنوان شریک احساسی و زندگی خود انتخاب نماید و تا پایان عمر با او بماند. شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مواردی که سبب می شود ازدواج به درستی پیش رود، تفکر مثبت در مورد آن است. شما می توانید انرژی مثبت را برای ازدواج داشته باشید. این کار سبب می شود تا با نگاه بازتری تصمیم گیری کنید و دیگر احساسات به شما غلبه نمی کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به هوروسکوپ ازدواج مراجعه فرمایید.

مثبت اندیشی به روش قانون جذب

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین مواردی که سبب شده است مثبت اندیشی مورد توجه قرار گیرد به دلیل قانون جذب است. طرفداران قانون جذب بر این عقیده هستند شما به هر چه که فکر کنید آن را جذب می کنید. به همین دلیل شما باید انگیزه های درونی خود را تقویت نمایید و تا جایی که می توانید بر نکات مثبت زندگی خود تمرکز داشته باشید. این امر شما را به سوی جذب موفقیت ها می کشاند و این چیزی است که تمامی افراد انتظار دارند که در طول زندگی خود تجربه کنند.

مثبت اندیشی روزانه

هر روز صبح نعمتی است که به انسان ها ارزانی می شود و هیچ کس نمی داند که آیا صبح دیگر زنده است یا خیر! به همین دلیل، تمرکز بر نکات مثبت در ابتدای صبح می تواند حس خوشی را در افراد به وجود بیاورد. کارشناسان توصیه می کنند کسانی که می خواهند موفقیت را تجربه کنند باید روز خود را جملات مثبت آغاز کنند. به طور مثال بوییدن گل و یا یک میوه خوش طعم در ابتدای صبح می تواند حس خوشی را به وجود بیاورد و نا خودآگاه این حس را به مغز می فرستد تا بر نکات مثبت تمرکز داشته باشد و با تفکر و انرژی مثبت به موفقیت برسد.

فواید مثبت اندیشی

بررسی ها نشان می دهند کسانی که به زندگی از دریچه مثبت می نگرند طول عمر بیشتری از کسانی دارند که نگاه مثبت و یا خنثی به زندگی دارند. فواید نگرش مثبت بسیار زیاد است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• نگرش مثبت آرامش و اطمینان خاطر را در زندگی به ارمغان می آورد.
• نگرش مثبت سبب می شود تا افراد بر موفقیت تمرکز داشته باشند.
• نگرش مثبت به ذهن و جسم کمک می کند در تعامل و تعادل با یکدیگر کار کنند.
• نگرش مثبت خطر ابتلا به بیماری های روحی مانند افسردگی و اضطراب را به میزان زیادی کاهش می دهد.
به همین دلیل، تمامی افراد باید تلاش کنند تا مثبت اندیشی را تقویت نمایند و با این کار به خود کمک کنند تا به اهداف خود دسترسی پیدا کنند. چارت احساسی چیزی است که انسان ها همواره در طول زندگی به دنبال آن هستند.

مثبت اندیشی

با مثبت اندیشی تصاویر ذهنی خود را تغییر دهید!

تمامی انسان ها زمانی که می خواهند کاری را شروع کنند، یک تصویر ذهنی از آن ایجاد می کنند. اگر این تصویر با نگرش مثبت انجام شود، به افراد کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنند. حفظ آارمش یکی از مهمترین مواردی است که تمامی افراد باید مد نظر خود قرار دهند. آرامش فکری بر سلامت روانی و جسمانی اثر می گذارد و این چیزی است که می تواند به انسان ها کمک کند زندگی بدون دغدغه ای را تجربه کنند. در واقع، شما با تقویت نگرش مثبت می توانید به آنچه می خواهید برسید. تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تفکر و انرژی مثبت در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید نگرش مثبت سبب می شود تا افراد بیشتر بر اهداف زندگی خود تمرکز داشته باشند و موفقیت را تجربه کنند. همچنین، کسانی که نگرش مثبت دارند طول عمر بیشتری در مقایسه با کسانی دارند که نگرش شان نسبت به زندگی مثبت نیست. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نگرش مثبت و مدیتیشن خطر ابتلا به بیماری های روحی مانند افسردگی و اضطراب را پایین می آورد. در واقع، شما با نگرش تان می توانید زندگی سالمی را تجربه کنید.

‌اثرات مثبت اندیشی

در دنیای امروز که زندگی افراد و خانواده ها با فضای مجازی و گوشی های  شخصی عجین پیدا کرده ؛ ناراحتی های روحی و روانی، خودکشی، افسردگی، پرخاشگری و انواع مشکلات رفتاری دیگر نیز آمار رو به افزایشی داشته است. در کنار این موارد مشکلات اقتصادی واجتماعی نیز عرصه زندگی عادی و‌ به دور از تنش و استرس را برای افراد تنگ کرده است. بر این اساس ‌ یکی از مهارت های مهم برای همه افراد جامعه مهارت مثبت اندیشی می باشد. این مهارت یعنی یادگیری خوب اندیشیدن، تغییر در نگرش های منفی و چگونگی تحلیل رویدادها، که فرد ‌ با تمام جنبه های یک مسأله ، دیدگاه مثبت را در خود به وجود آورده و حفظ می کند.

مهارت مثبت اندیشی چگونه شکل می گیرد؟

مثبت‌ اندیشی صرفا در داشتن افكاری خاص خلاصه نمی‌شود، بلكه نوعی رویكرد و جهت‌ گیری كلی درباره زندگی است. مثبت‌ اندیشی به معنای آن است كه تصور خوبی از خود داشته باشیم نه این كه همواره خود را سرزنش كنیم؛ اینكه انتظار داشته باشیم تا در دنیا به بهترین چیزها برسیم و یقین داشتن به این كه به خواسته‌های خود خواهیم رسید. تفکر مثبت‌ به معنای توجه نكردن به مشكلات یا خوش بینی كاذب نیست، بلكه در این تكنیك یاد می‌گیرید كه با حفظ آرامش و خونسردی با مسائل روبه‌رو شوید. ‌‌

اثر مثبت اندیشی در  سلامتی ‌

مثبت اندیشی نه تنها می تواند در  سیستم ایمنی و توانایی افراد  در مقابله با استرس و اضطراب مؤثر واقع گردد، بلکه سلامت عمومی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ‌ از فواید دیگر آن کاهش خطر مرگ ‌ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، کاهش احتمال افسردگی و افزایش طول عمر  می باشد. اگرچه محققان هنوز به پاسخ شفافی برای چگونگی تاثیر تفکر مثبت بر سلامت نرسیده اند، برخی از آن ها معتقدند این تاثیر ناشی از آن است که افراد مثبت اندیش از سبک زندگی سالم تری بهره مندند. آن ها با مدیریت استرس و پیشگیری از رفتارهای ناسالم می توانند سلامتی خود را تضمین کنند.

مطلب پیشنهادی: چاکرا

‌تکنیک های مثبت اندیشی

‌این که مثبت اندیشی بر سلامت روح و روان افراد تاثیر مثبتی می گذارد در حد یک شعار و جمله ای انگیزشی ‌نیست. مطالعات فراوانی در ‌ جهان صورت گرفته که نشان می دهد با تفکر مثبت فعالیت مغز و نیز هورمون ها به نحو بهتر و مطلوبتری انجام می شود و افراد را به اهدافشان نزدیک تر می سازد. ‌در ادامه به چند نمونه از تکنیک های کاربردی آن اشاره می شود.

1- از تبیین های بدبینانه استفاده نکنید

مثلا‌ یک مادر که با کودکش استثنا‌‌ئا بد رفتاری کرده، می تواند این جمله را بگوید که “من آن روز حوصله نداشتم ولی اکثر اوقات مادر خوبی هستم.” هم چنین گاهی می شود از شوخی استفاده کرد. مثلا‌ جوانی که در حضور دیگران زمین خورده است، می تواند بگوید “اگر از من فیلم می گرفتند بساط خنده مان جور می شد.”

2- شادی خودتان را محدود نکنید

در دنیای ماشینی امروز، ارزش های اجتماعی و اقتصادی باعث شده اند شادی ما تعریف شده باشد و بسیاری از مردم به نسبت این ارزش ها، شادی های خودشان را محدود می کنند. مثلاً با خودشان می گویند ” تا ماشین نخرم، شاد نمی شوم” یا “اگر همه دوستم داشته باشند، شادی واقعی را تجربه می کنم.” اما هر کدام از این جملات، هم زمان و هم چگونگی شادی ما را محدود می کنند. اگر این جملات را زیاد تکرار کنیم، قاعده ذهن ما می شوند‌. “من تلاش می کنم که ماشین داشته باشم پس به خاطر تلاشم از خودم خشنودم و حس خوبی دارم.” یا‌ “من باید یاد بگیرم که ارزش های آدم ها با هم فرق می کنند پس نمی شود توقع داشت که همه دوستم داشته باشند.”

3- گفت و گوهای درونی تان را فرایند مدار کنید

در هر گامی که به جلو برمی دارید یکی از جملات شادی بخشتان را که بیشتر بر فرایند تأکید دارند تا هدف، تکرار کنید. حتی می توانید خود این فرایند ها را به صورت هدف کوتاه مدت و شادی بخش قرار دهید. مثلا جمع کردن مقدار خاصی از پول خرید ماشین و یا یاد گرفتن یک مهارت ارتباط با دیگران.
بصورت کلی باید دانست تمامی تکنیک های روانشناسی مثبت اندیشی که توسط کارشناسان و متخصصان این رشته بارها آزمون و خطا شده اند می توانند کارساز باشند به شرطی که برای هر فردی در این خصوص با توجه به شرایط و ویژگی های شخصی وی از تکنیکی جداگانه و فردی شده استفاده کند.

چگونه مثبت اندیش باشیم

امروزه ثابت شده ‌که افکار مثبت رابطه‌ای ‌ مستقیم با سلامتی، موفقیت یا شکست و میزان رسیدن به اهداف دارند. ‌‌ پس برای از بین بردن افکار منفی و جایگزین کردن آن ها با افکار مثبت حتی اگر ذاتا خوش‌بین نباشیم، راهکارهایی وجود دارد که از طریق آن می شود مهارت‌های مثبت‌اندیشی را در خود تقویت نموده و از فواید آن بهره گرفت. ‌ در این مقاله قصد داریم شما را با راه هایی که می توانید مثبت اندیش باشید آشنا کنیم.

نشخوارهای ذهنی منفی را متوقف کنید

گفتگوهای درونی هرچند همان فکرهای درونی می باشند اما همواره این فکرها مفید و موثر نیستند و اگر تمرکز ذهن بیشتر بر جنبه‌های منفی اتفاقات قرار گیرد و یا شامل یادآوری مکرر خاطرات منفی باشد تبدیل به نشخوارهای ذهنی می گردد. نشخوارهای ذهنی نوعی توجه بیش از حد نسبت به رویدادهای ‌ گذشته و کنکاش افراطی در وقایع و نقاط منفی آن ها می باشد.

روش زندگی سالمی را پیگیری کنید

در طول هفته چند ساعتی را به ورزش های هوازی و پیاده روی و شنا اختصاص دهید و روح خود را از افکار منفی و تلخ رها سازید. غذاهای سالم و ارگانیک و دارای ویتانین های مفید برای بدن را مصرف کنید.

به مسائل معنوی بیشتر اهمیت دهید

با توجه به اعتقادات مذهبی که دارید می توانید به عبادت با خدا بپردازید و در موقعیت هایی که افکار منفی به سراغ تان آمد به تقویت مثبت اندیشی و این بخش از وجودتان تان بپردازید و آرامش بیشتری را نصیب خود سازید.

با افراد مثبت اندیش بیشتر معاشرت کنید

سعی کنید در جمع هایی حضور یابید که روحیه شما را شادتر و بهتر می کنند و اگر در بین دوستان و آشنایان افرادی را می شناسید که می توانند همواره انرژی مثبت روحی شما را افزایش داده و افکار منفی را از شما دور سازند بیشتر معاشرت کنید.

بررسی دلایل علمی مثبت اندیشی

‌امروزه توسط بسیاری از محققان‌، روانشناسان و حتی پزشکان اثبات شده که مثبت اندیشی می تواند ضمن بهبود روحیه افراد و کاهش استرس و افسردگی ها در روند بهبود بیماری ها نیز تأثیر مثبت و مفیدی بر جای بگذارد. بصورت کلی مقالات مختلف علمی و پژوهشی داخلی و خارجی اثبات شده که آن نه تنها برای روحیه افراد خوب است، بلکه برای سلامتی نیز مفید و سودمند می باشد.

تأثیر مثبت اندیشی والدین در رشد جسمی و هوشی کودکان

در خصوص دلایل علمی مثبت اندیشی بایستی گفت که دانشمندان تا به امروز مغز تعداد زیادی از داوطلبان را مورد بررسی و آزمایشات دقیق علمی قرار داده اند و نتایج این مطالعات نشان داده ‌ مادرانی که نگاهی مثبت به زندگی خود دارند، به تغذیه کودکان شان که سبب رشد مغز آن‌ها می گردد نیز توجه بیشتری دارند. این کودکان رشد جسمی و هوشی خوبی داشته و عملکردی مثبت را در تحصیل و زندگی از خود نشان می دهند. همچنین این فرزندان در مواجه با چالش های مختلف زندگی به علت داشتن مهارت های حل مسأله کارایی بالاتری را از خود نشان می دهند.

فواید علمی اثبات شده مثبت اندیشی

 • تجربه نمودن استرس کمتر بصورت روزانه
 • داشتن وضعیت سلامتی خوب
 • داشتن اعتماد به نفس بالا
 • افزایش طول عمر
 • تجربه زندگی شاد ‌
 • افزایش تعداد دوستان واقعی
 • مدیریت بهتر تصمیمات ‌

بصورت کلی باید گفت که مثبت اندیشی نه تنها کیفیت افکاری را که در ذهن افراد وجود دارد را تغییر می دهد، بلکه مرزهای ذهن ‌ را نیز گسترش می دهد. با آن ابزار کنار آمدن با شکست ها و پیدا کردن گزینه های نو و جدید می باشد. مثبت اندیشی فرد را روی اهداف و آرمان های بزرگ تر زندگی متمرکز می سازد. مثبت اندیشی صبر و دلسوزی افراد را بیشتر کرده و کمک ‌ می کند زودتر ببخشید و ناراحتی های روحی و جسمی آن ها کاهش یابد.

مطلب پیشنهادی: چارت تولد

راهکارهای مثبت اندیشی

امروزه توسط بیشتر محققان و روانشناسان اثبات شده که ‌ مشکلات روحی و روانی حل نشده  می توانند روند زندگی انسان را از حالت عادی خارج نموده و بر جسم ‌ نیز آسیب های جدی وارد کرده و باعث بیماری مختلف گردند.  بی شک دوری از افکار منفی و داشتن روحیه و ذهن مثبت از ضروریات زندگی در جوامع پر استرس امروزی است. بنابراین ما در این مقاله بر آنیم چند نمونه از رهکارهای ایجاد مثبت اندیشی  را  آموزش دهیم.‌

 هنگام صحبت کردن  تنها از واژه‌های مثبت استفاده نمایید

اگر مدام به خود می گویید «نمی‌توانم»، فکر خواهید کرد واقعا فردی ناتوان هستید. پس با خودتان تکرار کنید که من به خوبی از عهده‌ی کارهایم  و من فردی توانا و قوی هستم.

افکار منفی را از ذهن پاک کنید

هنگامی که روحیه‌تان خوب نیست اجازه ندهید افکار و احساسات منفی شما آزار دهد و سعی کنید در طول روز در خانه و محل کار  فقط روی جوانب مثبت خود و افراد پیرامونتان  تمرکز کنید.

از واژه‌هایی استفاده کنید که احساس قدرت و موفقیت به شما دهند

سعی کنید افکارتان را با واژه‌هایی بیان نمایید که باعث می گردند احساس قدرت و شادی کنید و حس نمایید زندگی‌تان تحت کنترل خودتان می باشد. ‌ به جای جملاتی  که به شما احساس شکست یا حقارت می‌دهند، روی جملات  مثبت تمرکز داشته باشید.

از ‌عبارات تأکیدی مثبت استفاده نمایید

در فواصل زمانی مختلف در طول روز از  عبارت مثبتی مانند «من لایق بهترین ها  هستم» یا «من انسانی با ارزش و موفق هستم‌ » را با خودتان تکرار کنید. باور داشتن به معجزه این عبارات و یادآوری آن ها به خود  باعث می گردد که از درون نیز احساس مثبت واقعی و موفق بودن را داشته باشید.

افکار خود را هدایت کنید

‌هنگامی که احساس ضعف یا استرس  هستید ‌ به یک اتفاق خوشحال‌کننده فکر کنید، این اتفاق می تواند در گذشته برایتان رخ داده باشد یا تصوری از آینده باشد. احساس خوبی که از این یادآوری برای شما ایجاد می کند در ایجاد مثبت اندیشی نقشی مهم دارد.

‌افراد مثبت اندیش چه ویژگی هایی دارند؟

در مواجه با مشکلات و سختی ها در زندگی افراد را می توان به دو دسته مثبت اندیش و منفی نگر تقسیم بندی نمود. افراد مثبت اندیش همواره با دیدی مثبت و امیدوارنه به مسائل نگاه کرده و روحیه خود و اطرافیان را در شرایط خوبی نگه می دارند. این افراد ویژگی های مثبت فراوانی از خود نشان می دهند که در ذیل  به برخی از آن ها اشاره می شود:

‌خودشان را باکسی مقایسه نمی کنند

افراد مثبت اندیش می دانند که هر فردی با ویژگی‌های منحصربفرد خود زاده شده  و مسیر زندگی هر فردی با دیگری متفاوت می باشد. ‌
حقیقت ‌را می‌پذیرند. افراد مثبت‌اندیش درک می کنند که حقیقت هر آنچه که هست بایستی آن را پذیرفت و با آن روبرو شد. پذیرفتن مسائل ناخوشایند شاید در ظاهر دشوار باشد اما ‌می‌دانند که دوری از آن نیز  نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه باعث می‌شود موضوع پیچیده تر شود.

مشکلات را به صورت یک چالش در نظر می گیرند

افرادی که ‌ نگاه مثبت‌اندیش دارند در ‌ ‌روبرو شدن ‌ با مشکلات روحیه خود را از دست نداده و آن را به دید یک چالش می بینند. آن‌ها اعتقاد دارند  که بایستی از هر سدی پلی ساخت برای موفقیت و از آن عبور کرد‌.

افکار منفی را در ذهن بزرگ نمی کنند

آدم های مثبت اندیش افکار منفی را به ذهن شا‌ن  خود راه نمی‌دهند. اگر در شرایطی قرار گیرند که افکار منفی به ذهن آن‌ها نفوذ پیدا کرد  با روش های مختلف ذهن شان را از افکار منفی آزاد می کنند.

از ارتباط با افراد منفی خود داری می کنند

‌افرادی که ‌ اندیشه و خرد مثبت دارند وجود آدم‌های منفی‌نگر ‌ را ‌ ‌مثل باتلاقی می دانند که نه تنها در زندگی برایشان سودی ندارد بلکه باعث پسرفت شان نیز می گردد. ‌

‌امید فراوانی به زندگی دارند

امید به زندگی ‌ همه ابعاد زندگی انسا‌ن‌ها را شامل می شود و نبود آن زندگی را ‌ غیرقابل تحمل می کند. افرادی که ‌ اندیشه ی مثبتی دارند همیشه سرشار از امید و رستگاری ‌ هستند.

مطالب کاربردی :

مدیتیشن چیست؟

مثبت اندیشی و تکینک های مثبت اندیشی

چاکرا چیست و کجای بدن قرار دارد؟

چارت ازدواج

چارت احساسی

چارت ترانزیت

مدیتیشن ماه کامل

چارت تولد

هوروسکوپ

چاکرالوژی

آسترولوژی چیست

نظرات کاربران

2نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Soheyla
  بهمن 2, 1400

  عالی بود

  • محسن
   بهمن 22, 1401

   خیلی عالی