X

عزیزان لطفا موقع خرید فیلتر شکن خود را خاموش کنند .


دوستان عزیز لطفا پس از خرید به حساب کاربری خود رفته و در قسمت دانلود ها فایلهای خود را اجرا و یا دانلود کنید. درصورت بروز مشکل با صبر وحوصله با مدیر سایت تماس گرفته و مشکل را بیان کنید، تا رفع شدن مشکل صبور باشید.

دوره آسترولوژی

  • نویسنده : کیوان هجرتی
  • تاریخ نوشته : 2022/11/05
  • تعداد نظر : 0 نظر
دوره آسترولوژی

افراد ماقبل تاریخ با تجربه زندگی خود دریافتند که با رصد ستارگان و اجرام آسمانی می توانند اطلاعاتی در مورد آینده نزدیک به دست آورند. این اطلاعات به آنها توانایی پیش بینی چیزهایی مانند فصل ها و زمان مناسب برای مهاجرت یا کشاورزی را می داد. شاید این حادثه به آنها این فکر را داد که سرنوشت جمعی یا فردی افراد نیز تحت تأثیر رفتار اجرام آسمانی است.امروزه در قرن بیست و یکم، بسیاری از مردم در سراسر جهان به آسترولوژی و طالع بینی اعتقاد دارند. در همه جا می توانید تبلیغات مربوط به انواع دوره آسترولوژی و طالع بینی تولد ماه را مشاهده کنید. از روزنامه ها و مجلات گرفته تا صفحات و وب سایت های مختلف در اینترنت، طالع بینی در همه جا وجود دارد. ایمان آنها به قدری قوی است که برای شناخت یکدیگر از ماه تولد خود می خواهند تا ویژگی های اخلاقی خود را بر اساس آن درک کنند. بسیاری از افراد مشهور هالیوود مانند آنجلینا جولی و رئیس جمهور سابق آمریکا رونالد ریگان به طالع بینی اعتقاد دارند. به عنوان مثال، علاقه ریگان به آسترولوژی و طالع بینی به حدی بود که او در مورد بسیاری از مسائل مهم مانند ملاقات با شخصیت های سیاسی یا سخنرانی هایش با یک ستاره شناس به نام جان کویگلی مشورت کرد. علاوه بر این، شاهزاده چارلز، ولیعهد انگلستان، علامت تولد خود (عقرب) را روی تاج خود حک کرد. در سال 2012، نظرسنجی عمومی اجتماعی نشان داد که 34 درصد از آمریکایی‌های مورد بررسی طالع بینی را “بسیار” یا “تا حدودی” علمی می‌دانستند.آسترولوژی  بیان می کند که موقعیت و حرکت ستارگان و سیارات عامل بروز حوادث مختلف در زندگی انسان است. بر اساس طالع بینی، با مطالعه حرکت و موقعیت نسبی اجرام آسمانی می توان اطلاعات مربوط به امور انسانی و رویدادهای زمینی را آموخت و پیش بینی کرد. اخترشناسان ادعا می کنند که ویژگی های جسمی و روانی یک فرد از موقعیت خاصی از ستارگان و سیارات در زمان تولد ناشی می شود. بر اساس تصور آنها، افرادی که تحت تأثیر یک سیاره یا صورت فلکی به دنیا می آیند، ویژگی های انسانی، الهی یا حیوانی مرتبط با آن خواهند داشت. قدمت آسترولوژی حداقل به هزاره دوم قبل از میلاد برمی گردد و ریشه در سیستم های تقویمی دارد. این سیستم های تقویم برای پیش بینی تغییرات فصلی و تفسیر چرخه های آسمانی به عنوان نشانه های ارتباط الهی استفاده می شد.

بطلمیوس بر اساس رابطه بین اجرام آسمانی و رفتار و سرنوشت انسان، طالع بینی ثابتی ایجاد کرد. به نظر او، موقعیت اجرام آسمانی در زمان و مکان تولد فرد بر خصوصیات فردی او (مثلاً ویژگی های روحی و جسمی، سلامت) و سرنوشت (مثلاً کار آینده او) تاثیر می گذارد. بر این اساس موقعیت این اجرام آسمانی می تواند آینده انسان را پیش بینی کند. بطلمیوس بر این عقیده بود که زمین مرکز جهان است و هر چیز دیگری به دور آن می چرخد. طالع بینی در زمان یونان باستان رواج بیشتری پیدا کرد و بر همین اساس اسطوره های یونانی نیز وارد این حوزه شدند. یونانیان اجرام آسمانی را به خدایان خود نسبت می دادند. به نظر آنها، این اجرام آسمانی دارای خواص جادویی و قدرت الهی بودند. پایه های ساختار نظری مورد استفاده در طالع بینی به بابلی ها برمی گردد، اگرچه استفاده گسترده از آن تا زمان اسکندر مقدونی رخ نداد. بابلی ها نمی دانستند که صورت های فلکی در کره آسمانی نیستند و از هم بسیار دور هستند. نزدیکی ظاهری آنها یک توهم است.

اجرام آسمانی

مطالب دوره آسترولوژی

مکانیسم آسترولوژی چیست؟

اجرام آسمانی چگونه بر سرنوشت، خلق و خو و رفتار انسان تاثیر می گذارند؟ ستاره شناسان مختلف پاسخ های متفاوتی به این سوال داده اند. پاسخ هایی مانند گرانش، نیروی جزر و مد، نیروی الکترومغناطیسی و … اما هر کدام آنقدر در این بحث ضعیف هستند که تاثیر قابل توجهی بر زندگی انسان نمی گذارد. ابتدا بیایید گرانش را بررسی کنیم. مشکل این است که فاصله ما تا این اجرام آسمانی بسیار زیاد است. اثر گرانش به نسبت جذر فاصله بین دو جسم کاهش می یابد. یعنی اگر فاصله تا سیاره دو برابر شود، نیروی گرانش چهار برابر کاهش می یابد.وقتی از فاصله این اجرام آسمانی محاسبه می کنیم، متوجه می شویم که تأثیر گرانش سیارات و ستارگان بر نوزادان بسیار کم است. اجسام نزدیکتر نیروی گرانشی بسیار بیشتری دارند. به عنوان مثال، فردی که فرزند خود را در آغوش می گیرد، با نیروی گرانشی که حدود بیست برابر بیشتر از نیروی گرانشی سیاره مریخ است، روی او تاثیر می گذارد. بله، مریخ بسیار سنگین تر و بزرگتر از مادر و فرزند است، اما از ما نیز بسیار دور است. اثر و قدرت جزر و مد حتی کمتر است. این نیرو به نسبت مکعب فاصله بین دو جسم کاهش می یابد. نیروی جزر و مد هشت برابر است. علاوه بر این، با محاسبه دقیق، نیروی جزر و مدی یک مادر بر روی کودک یازده تریلیون بار بیشتر از نیروی جزر و مدی سیاره مریخ بر روی آن کودک است. احتمال نفوذ نیروهای الکترومغناطیسی نیز کم است. علاوه بر این، برخی از سیارات بسیار مهم در طالع بینی، مانند ماه، زهره و مریخ، اصلاً میدان مغناطیسی ندارند.

چه نوع طالع بینی صحیح است؟

یکی از مشکلات طالع بینی این است که انواع مختلف آن متضاد با یکدیگر است. ستارگان در فرهنگ های مختلف به طور متفاوتی طبقه بندی می شوند و این افراد صورت های فلکی مختلفی را در آسمان تشکیل می دهند. به عنوان مثال طالع بینی چینی، طالع بینی غربی و طالع بینی هندی کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در طالع بینی یک فرهنگ خاص، موضوعات کاملاً با یکدیگر همخوانی ندارند. پس اگر یکی درست باشد، دیگری اشتباه است. اگر نخواهیم طالع بینی را تست کنیم، چگونه بفهمیم کدام یک درست است؟

طالع بینی از این واقعیت ناشی می شود که موقعیت ستارگان و سیارات بر رفتار و سرنوشت موجودات زمینی تأثیر می گذارد. اگر طالع بینی بر اساس روش علمی به این چیزها می رسید، ما هیچ اعتراضی به آن نداشتیم. اما متاسفانه طالع بینی اینطور نیست. با این حال، ما می توانیم اثربخشی طالع بینی را از طریق آزمایش های علمی اندازه گیری کنیم. اگر آزمایش‌های واقعی نشان دهد که پیش‌بینی‌های نجومی درست است، آن را نیز می‌پذیریم. حتی اگر ندانیم مکانیسم اثر این اثرات چیست. بنابراین، در ادامه به برخی از اظهارات طالع بینی در زمینه های مختلف خواهیم پرداخت.

جامعه علمی در مورد طالع بینی چه احساسی دارد؟

اگرچه بسیاری از مردم به طالع بینی و طالع بینی ایمان عمیقی دارند، اما امروزه جامعه علمی طالع بینی را رد می کند. هر ادعایی برای پذیرش و پذیرش جامعه علمی باید شواهد قانع کننده ای ارائه کند و به طور مستقل در مطالعات متعدد تأیید شود.

 

 

آیا مطالعات علمی از طالع بینی حمایت می کند؟

تأیید اعتبار طالع بینی می تواند دشوار باشد زیرا هیچ اتفاق نظری  در مورد اینکه طالع بینی چیست و چه چیزی می تواند پیش بینی کند وجود ندارد. بیشتر طالع بینی ها به سادگی حاوی جملات مبهم و غیرقابل تأیید هستند که تقریباً برای هر کسی صدق می کند.با این حال، تلاش های زیادی برای آزمایش تأثیر احتمالی موقعیت ستارگان و ماه تولد بر سرنوشت و زندگی یک فرد انجام شده است. اما مطالعات تأثیر ستاره ها را بر سرنوشت یک فرد تأیید نمی کند. طالع بینی در مطالعات کنترل شده موثر نبوده و مبنای علمی ندارد. به طور کلی طالع بینی بارها مورد آزمایش قرار گرفته و در تمام تست های معتبر مردود شده است.

آیا با طالع بینی میتوانیم ویژگی های شخصیتی افراد را بشناسیم؟

در یک مطالعه در سال 1978 به صورت آماری این سوال را بررسی کرد که آیا افرادی با ویژگی هایی مانند رهبری، آزادی خواهی، محافظه کاری، هوش (و 30 ویژگی دیگر) با تاریخ تولد خاصی مرتبط هستند یا خیر. نتیجه کاملا منفی بود. در عین حال، بیشتر این ویژگی ها به اعتقاد معتقدان به طالع بینی، به تاثیر اجرام آسمانی و برج های فلکی نسبت داده می شود.

دوره نشان ماه های تولد

تجزیه و تحلیل زمانی شامل شناسایی تاریخ ها و چرخه های بالا و پایین بازار است. تحلیلگران و معامله گران پس از گذراندن آموزش عملی تحلیل زمان و روش طالع بینی چرخه ای قادر خواهند بود به راحتی محور و اندازه گیری پیچیده زمان بازار را تحلیل کنند و در معاملات خود با تاریخ خرید و فروش هایی که انجام می دهند با دقت تاریخ و زمان معامله کنند.این سیستم به عنوان پیشرفته ترین روش تحلیل زمانی و تکنیکی بر اساس منطق روش های گان شناخته می شود و پس از اتمام آموزش، تحلیلگر وارد پنجره جدیدی از علم می شود.

گرانش ماه چه تاثیری بر انسان دارد؟

اخترشناسان معمولاً به جزر و مد جزر و مد اشاره می کنند تا ادعای خود را مبنی بر تاثیر ماه بر سرنوشت ما زمینی ها ثابت کنند. اگر ماه می تواند چنین تاثیری روی آب ها بگذارد، پس چرا نمی تواند بر بدن و زندگی شما تاثیر بگذارد؟ مشکل این است که ماه می تواند چنین تاثیری روی دریاها و اقیانوس ها داشته باشد که بزرگ هستند و نه روی بدن ما که کوچک است. تاثیر جزر و مد ماه بر مایعات بدن 3×10 (یا 30 تریلیون) وزن آن مایع است. یک جسم سبک (مثلاً یک کتاب یا مجله نازک) در دست انسان، ده ها هزار بار بیشتر از نیروی ماه به بدن نیرو وارد می کند. با این محاسبه مشخص می شود که تاثیر قدرت ماه بر انسان آنقدر ناچیز است که می توان از آن چشم پوشی کرد.

آیا نخبگان به طالع بینی اعتقاد دارند؟

برخی از معتقدان به طالع بینی در دفاع از آن می گویند افراد برجسته و نخبه به طالع بینی اعتقاد دارند و هنوز هم هستند. اما آیا واقعا اینطور است؟ آیا افرادی که به طالع بینی اعتقاد دارند باهوش تر از دیگران هستند؟ متاسفانه نه. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که به طالع بینی اعتقاد دارند از هوش کمتری برخوردار هستند. این افراد بیشتر خودشیفته هستند.  آنها همچنین از نظر هوش و توانایی شناختی مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد که هرچه سطح هوش افراد بالاتر باشد، اعتقاد آنها به طالع بینی کمتر است. افرادی که بیشتر به دوره آسترولوژی اعتقاد داشتند، در آزمون های هوش و توانایی شناختی نمره کمتری کسب کردند. علاوه بر این، میزان خودشیفتگی در این افراد نیز بالاتر بود. چنین بررسی هایی نشان می دهد که وقتی افراد باهوش و نخبه گرا جذب این پرسش های شبه علمی نمیشوند.

سوگیری تایید در دوره آسترولوژی چیست؟

معتقدان به طالع بینی تمایل دارند به طور انتخابی پیش بینی هایی را که درست از آب در آمده اند به خاطر بسپارند و پیش بینی هایی را که نادرست بوده اند نادیده بگیرند. به همین دلیل، آنها دقت پیش‌بینی‌های خود را بسیار بالاتر از آنچه واقعا هستند، تخمین می‌زنند.

اثر بارنوم در طالع بینی چیست؟

اثر بارنوم ترفندی است که در پیشگویی و طالع بینی استفاده می شود. این اثر یک پدیده روان‌شناختی رایج است که در آن افراد به دقت توصیفات شخصیتی خود را که به نظر می‌رسد برای آنها سفارشی شده، اما در واقع مبهم هستند، ارزیابی می‌کنند.

 

ترسیم دقیق صورت های فلکی بر اساس فرهنگ و تمدن متفاوت است. طالع بینی در بیشتر تاریخ ، خود به عنوان یک سنت علمی در نظر گرفته شده و در دانشگاه ها محبوب بوده است. طالع بینی اغلب با کیمیاگری، هواشناسی و پزشکی مرتبط بوده. همچنین در محافل سیاسی فعال بوده و در آثار ادبی مختلفی از دانته آلیگیری و جفری چاسر گرفته تا ویلیام شکسپیر، لوپه دی وگا و پدرو کالدرون نام برده شده است. پس از پایان قرن نوزدهم و پذیرش گسترده روش علمی، دانشمندان با موفقیت آسترولوژی و طالع بینی را در هر دو جنبه نظری به چالش کشیدند. مبانی تجربی علمی نشان داده است که طالع بینی اعتبار علمی یا قدرت توضیحی ندارد.

نظرات کاربران

0نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *